Osmani: Vrijeme je da se sve proeuropske snage ujedine, inače slijedi ozbiljna izolacija

Smatramo da je potrebno okupiti sve proeuropske snage u zemlji u zajednički front, kako bismo napravili bitne korake, jer ako se taj trenutak propusti, možemo ući u ozbiljnu situaciju izolacije, rekao je glasnogovornik DUI-ja Bujar Osmani, nakon završetka današnjeg sastanka, Središnje predsjedništvo stranke u Maloj Rečici, gdje je...

Osmani: Vrijeme je da se sve proeuropske snage ujedine, inače slijedi ozbiljna izolacija Opširnije »

"Baba Marta" ima još iznenađenja: Prognostičari predviđaju kakvo će vrijeme biti od ponedjeljka

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, во понеделник на повеќе места во Македонија времето ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер. Според прогнозата на УХМР, кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе почне да дува засилен северен ветер, што ќе услови на планините и на некои …

"Baba Marta" ima još iznenađenja: Prognostičari predviđaju kakvo će vrijeme biti od ponedjeljka Opširnije »

Znam da ima zastupnika VMRO-DPMNE-a koji bi glasali za ustavne amandmane, kaže Grubi

Вицепремиерот Артан Груби пред почетокот на денешната седница на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица рече оти „знае дека има пратеници на опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени“. -Од денеска сметам дека треба да почнеме со нашите напори, повикувајќи ја и македонската опозиција да се приклучи кон напорите за европска Северна Македонија. …

Znam da ima zastupnika VMRO-DPMNE-a koji bi glasali za ustavne amandmane, kaže Grubi Opširnije »

Hakeri su napali web stranicu Sabora

Собранискиот интернет страница денеска била мета на сајбер напад, соопшти законодавниот дом, додавајќи дека набргу по нападот, сајтот е вратен во функција. Од Кабинетот на претседателот Талат Џафери посочуваат дека нивните ИТ-експерти констатирале дека нападите доаѓале од странски ИП адреси, и поради тоа засега до сајтот може да се пристапува само од Македонија. Во кусото …

Hakeri su napali web stranicu Sabora Opširnije »

Bitoljanin koji se otrovao u kafiću je stabilno, ali liječnici strahuju da bi mu se stanje moglo pogoršati

Засега во стабилна состојба е битолчанецот кој испил корозивно средство што му било дадено наместо минерална вода во кафуле. Тој трет ден е на Клиниката за Токсикологија, а лекарите будно ја следат неговата состојба. Како што рече денеска директорот на клиниката, Ридван Бајрами, пациентот бил примен во тешка состојба. Тој додаде дека постои можност состојбата …

Bitoljanin koji se otrovao u kafiću je stabilno, ali liječnici strahuju da bi mu se stanje moglo pogoršati Opširnije »

Svi zastupnici većine podržat će ustavne amandmane, uvjeren je SDSM

„Броењето пратеници на Христијан Мицкоски му е многу слаба страна. Тоа го покажал неколкупати досега“, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојиз, по обвинувањата за несогласувања и тензии кај владејачкото мнозинство во однос на прашњето за уставните измени. Според СДСМ, ова се „очајни обиди“ на Мицкоски, кому „погрешната математика и штанцањето нови измислици ќе му се вратат …

Svi zastupnici većine podržat će ustavne amandmane, uvjeren je SDSM Opširnije »

Demokratska unija: Bugari u ustavu samo ako su Makedonci uključeni u bugarski ustav

Демократски сојуз денеска соопшти дека Централниот совет на партијата расправал за актуелните политички состојби во земјата, при што оценил дека евроинтеграциските процеси се врвен приоритет, но власта нема никакви реформи поврзани со судскиот систем, владеењето на правото и борбата против организираниот криминал и корупцијата. Кај граѓаните постои огромно незадоволство од нефункционирањето на државните институции, сиромаштијата …

Demokratska unija: Bugari u ustavu samo ako su Makedonci uključeni u bugarski ustav Opširnije »

"Opsežne istražne radnje" oko tunela u Idrizovu, ispituje se jesu li bili uključeni čuvari

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека се преземаат опсежни истражни мерки за расветлување на случајот во кој беше спречено организирано бегство од Казнено поправниот дом Идризово, преку копање подземен тунел од страна на затвореници во Идризово. „Таму се преземаат опсежни истражни мерки, не само сега после откривањето, тој процес беше започнат и претходно. …

"Opsežne istražne radnje" oko tunela u Idrizovu, ispituje se jesu li bili uključeni čuvari Opširnije »

"Vatreni" su objavili popis dužnosnika koji su smijenjeni nakon što su počeli nerede

Пред денешната седница на Централното претседателство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) таканаречената „огнена група“ незадоволни членови на партијата објави листа на функционери за кои обвинуваат дека „Артан Груби ги разрешува бидејќи мислат поинаку“. „Возот на Артан Груби и директната закана за политичка елиминација на сите што мислат поинаку во ДУИ, беше изведен на најбрутален …

"Vatreni" su objavili popis dužnosnika koji su smijenjeni nakon što su počeli nerede Opširnije »

Broj srčanih udara utrostručio se nakon pandemije, kaže dr. Nikolov iz Kliničke bolnice Štip

Nakon pandemije covida povećan je broj srčanih udara, pokazuju analize makedonskih kardiologa, ali i europskih i svjetskih udruženja. Broj srčanih udara povećao se tri puta više nego prije pandemije, kaže u intervjuu za MIA, šef Odjela za kardiologiju Kliničke bolnice u Štipu Saško Nikolov. - Infarkti pluća, da imamo po 20 pacijenata...

Broj srčanih udara utrostručio se nakon pandemije, kaže dr. Nikolov iz Kliničke bolnice Štip Opširnije »