FOTO: Još jednom pokazao zašto je najbolji, Novak Đoković ruši sve rekorde

Уште еден доказ зошто српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња. Секојдневно руши најразлични рекорди и не е ни чудо што важи за најдобар играч во историјата на овој спорт. Имено, Ноле стана единствениот играч во историјата на тенисот кој има 85 отсто победи на секој Грен слем турнир, 80 отсто на секоја …

FOTO: Još jednom pokazao zašto je najbolji, Novak Đoković ruši sve rekorde Opširnije »

Lando Norris do pole positiona za sprint utrku u Kini

Возачот на „Мекларен“, Ландо Норис, ќе стартува од пол-позицијата на првата спринт трка од сезоната во Формула 1, која ќе се вози за Големата награда на Кина. Конечниот редослед на возачите во спринт трката ќе го одреди редоследот на возачите на неделната трка, петта од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Норис до првата позиција на …

Lando Norris do pole positiona za sprint utrku u Kini Opširnije »

Gjorcheska će u Kopru igrati polufinale parova

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа да се пласира во полуфиналето во конкуренција на двојки на ИТФ фјучрс турнирот W75 Копер. Таа заедно со Романката Кристина Андреа Миту со 2-0 во сетови (6:4 6:1) за 1 час и 11 минути ги совладаа Ивана Себестова од Чешка и Анастасија Константиновна Соболева. Утре (петок) во полуфиналето за противнички …

Gjorcheska će u Kopru igrati polufinale parova Opširnije »

Gjorcheska je svoj nastup na turniru u Kopru završila u osmini finala

Maкедонската најдобра тенисерка Лина Ѓорческа беше запрена во осминафиналето на турнирот во Копер каде што беше поразена од Дебора Кјеза во два сета. Двата сета Италијанката ги доби со по 6:4. Уште на стартот на мечот Кјеза имаше прилика за брејк, но не ја искористи. Сепак, тоа го направи во деветтиот гем, а потоа и …

Gjorcheska je svoj nastup na turniru u Kopru završila u osmini finala Opširnije »

Formula 1: Leclerc prijetio Red Bullu prije utrke u Kini

Шарл Леклер е оптимист во однос на шансите на неговиот тим Ферари на Големата награда на Кина, изјавувајќи дека очекува да биде близу до темпото на Ред Бул в недела. Ферари веќе се искачи на највисокото скалило на подиумот оваа година, откако тимскиот колега на Леклер, Карлос Саинц триумфира во Мелбурн минатиот месец. Италијанскиот тим …

Formula 1: Leclerc prijetio Red Bullu prije utrke u Kini Opširnije »

Rafa Nadal: "Roland Garros" će biti trenutak da pokušam dati sve od sebe

По поразот од Алекс де Минор, шпанскиот тенисер Рафаел Надал е песимист дека повторно во иднина би играл во Барселона. Во второто коло на турнирот во Шпанија, Надал загуби од Австралиецот Де Минор со 7:5, 6:1. На Рафа ќе му биде тешко да се врати на турнирот кој го освои 12 пати. – Можам со …

Rafa Nadal: "Roland Garros" će biti trenutak da pokušam dati sve od sebe Opširnije »

Makedonski motociklist Kochoski s prvim i drugim mjestom na startu BMU Europskog prvenstva

Синиша Кочоски со нов мотоцикл успеа да стигне до победа и второ место на стартот од сезоната во БМУ Европскиот шампионат. Македонскиот мотоциклист со одличен настап ја започна новата авантура во најсилната класа во БМУ Европскиот шампионат, каде го брани трофејот освоен минатата сезона. Членот на „Сајлент Хантерс“ имаше забележителен настап во првиот викенд од …

Makedonski motociklist Kochoski s prvim i drugim mjestom na startu BMU Europskog prvenstva Opširnije »

Nadal nemoćan protiv Alexa De Minora u Barceloni

Австралискиот тенисер Алекс де Минор се пласираше во осминафиналето на турнирот во Барселона, Шпанија. Де Минор, кој е 11 тенисер на светот, беше подобар од поранешниот светски број еден Рафаел Надал со резултат 2:0 во сетови 7:5 и 6:1. Веројатно тоа беше последниот меч на Шпанецот на турнирот кој го доби 12 пати и со …

Nadal nemoćan protiv Alexa De Minora u Barceloni Opširnije »

Gjorcheska je eliminirala šestu nositeljicu turnira u Kopru

Lina Gjorcheska nastavila je dobar niz nastupa i nakon odličnih partija za našu reprezentaciju prošlog tjedna na startu ITF Futures turnira W75 Koper u Sloveniji ovoga tjedna ostvarila je dvije pobjede. Najbolja makedonska tenisačica danas je u meču prvog kola u pojedinačnoj konkurenciji pobijedila šestu nositeljicu turnira, Rumunjku Anku Alexiju Todoni (191 ...

Gjorcheska je eliminirala šestu nositeljicu turnira u Kopru Opširnije »

Kajak kanu klub Arka-Borec sa odličnim rezultatima na Zavidovići openu u BiH

U Bosni i Hercegovini na Zavidovici Open 2024 Kajak kanu klub Arka-Borec nastupio je sa sedam natjecatelja. Natjecali su se u četiri kategorije i ostvarili odlične rezultate koje možete vidjeti u nastavku: Luka Velkovski osvojio je prvo mjesto kod pionira do 10 godina, zatim Andrej Apostov zauzeo je prvo mjesto među pionirima do 12 godina, dok je drugo mjesto...

Kajak kanu klub Arka-Borec sa odličnim rezultatima na Zavidovići openu u BiH Opširnije »