VIDEO | Liverpool se pobjedom oprostio od Europe, Roma drugi put svladala Milan u talijanskom derbiju

Екипата на Рома уште еднаш го победи Милан и заслужено се пласираше во полуфиналето од Лига Европа. Римскиот клуб вечерва по победата од 0:1 на „Сан Сиро“, славеше триумф од 2:1 во натпревар во кој повеќе од еден час имаше играч помалку. Милан двапати ја победуваше Рома во Серија А, но „волчицата“ им се реваншираше …

VIDEO | Liverpool se pobjedom oprostio od Europe, Roma drugi put svladala Milan u talijanskom derbiju Opširnije »

Englezi su napravili povijesnu promjenu u FA kupu

Англискиот ФА Куп е најстарото натпреварување на Островот, но истовремено и едно од најценетите. Како куп кој носи поголем престиж од Лига Купот завршницата секогаш ја има на крајот од сезоната. Пред завршните возбудувања на „Вембли“ каде што ќе се играат полуфиналињата и финалето пристигна вест за една промена со почеток од наредната сезона. Промената …

Englezi su napravili povijesnu promjenu u FA kupu Opširnije »

Suci u Ukrajini bit će testirani na poligrafu

Во јавноста се добива впечаток како во фудбалот да се прави се за грешките на судиите да се сведат на минимум, а од Украина сега ни пристигнува едно необично решение. Воведувањето на ВАР технологијата даде голем придонес во регуларноста на овој спорт на највисоко ниво, но Фудбалскиот сојуз на Украина на чело со Андреј Шевченко …

Suci u Ukrajini bit će testirani na poligrafu Opširnije »

Барселона доби казна од УЕФА за првиот натпревар против ПСЖ

Екипата на Барселона е казнета поради расистичко однесување и други постапки на своите навивачи во првиот натпревар од четвртфиналето против Пари Сен Жермен, пренесуваат медиумите. УЕФА покрај расизмот ја казнила Барселона уште за користење на пиротехнички средства и нанесување штета на стадионот во Париз. Најавите се дека каталонскиот гигант ќе мора да плати парична казна …

Барселона доби казна од УЕФА за првиот натпревар против ПСЖ Opširnije »

Rodrijeva nevjerojatna serija prekinuta je porazom od Real Madrida

Maнчестер Сити вчера беше елиминиран од Реал Мадрид во четвртфиналето од Лигата на шампионите, а со овој пораз на „граѓаните“ заврши и неверојатната серија на Родри. Фудбалерот за врска на гигантот од Манчестер беше без пораз 437 дена и во тој период одигра 67 натпревари. По поразот од „кралевите“ Родри истакна дека според него Манчестер …

Rodrijeva nevjerojatna serija prekinuta je porazom od Real Madrida Opširnije »

Судиска анализа: Арбитрите без грешка во 27. коло од ПМФЛ

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 27. коло на ПРВА МФЛ и заклучи дека во оваа конкуренција немало грешки на арбитрите. На натпреварот Фк.Струга Трим Лум – Фк.Брегалница Штип одигран на 14.04.2024 година, анализирана е ситуацијата од 84 минута. Главен судија: Марјан Младеновски. Помошни судии: Куштрим Лика и Давор Цветановски. 84 минута: ИСПРАВНА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ …

Судиска анализа: Арбитрите без грешка во 27. коло од ПМФЛ Opširnije »

Роналдо го доби судскиот спор против Јувентус

Кристијано Роналдо ја доби правната битка која ја водеше против Јувентус поради неисплатени плати. Органите за фудбалскиот сојуз на Италија донесоа пресуда според која Јувентус има обврска на Роналдо да му исплати повеќе од 9.7 милиони евра и камати на заостанатата заработка. Роналдо од Јувентус првобитно бараше 19.5 милиони евра, но на крајот не ја …

Роналдо го доби судскиот спор против Јувентус Opširnije »

"Mundo Deportivo" otkriva skandal: Mbappe izazvao opću tučnjavu nakon utakmice protiv Barcelone

Екипата на Пари Сен Жермен во вторникот славеше победа на гости кај Барселона и така се пласираше во полуфиналето од Лигата на шампионите, а шпанските медуми сега откриваат дека натпреварот во Шпанија имал и „трето полувреме“. Барселона натпреварот на домашен терен го дочека со предност од 2:3 од првиот натпревар во Париз, но во реваншот …

"Mundo Deportivo" otkriva skandal: Mbappe izazvao opću tučnjavu nakon utakmice protiv Barcelone Opširnije »

VIDEO | Je li navijač Manchester Cityja nesvjesno utjecao na promašeni jedanaesterac Bernarda Silve?

Манчестер Сити по изведувањето пенали беше елиминиран од Реал Мадрид во четвртфиналето од Лигата на шампионите, а еден од клучните моменти секако беше промашениот пенал на Бернардо Силва. Португалецот го изведе најлошиот пенал во серијата шутирајќи слабо по средината од голот. Но, пред да го изведе пеналот се создаде мала тензија откако навивачите на „граѓаните“ …

VIDEO | Je li navijač Manchester Cityja nesvjesno utjecao na promašeni jedanaesterac Bernarda Silve? Opširnije »

Ноер го надмина Касиљас и испиша историја во Лигата на шампионите

Баерн Минхен вчера во реваншот од четвртфиналето го победи Арсенал со 1:0 и се пласираше во полуфиналето од Лигата на шампионите, а голманот Мануел Ноер испиша историја. Германскиот чувар на мрежата испиша историја така што 58. пат во кариерата успеа да ја зачува својата мрежа и го надмина славниот голман на Реал Мадрид, Икер Касиљас …

Ноер го надмина Касиљас и испиша историја во Лигата на шампионите Opširnije »