• Kulturni tisak

Norveška slikovnica "Bruse Kids Go to School" otkriva čari starih priča

Уникатно илустрираната сликовница за деца „Јарињата Брусе одат на училиште“ од Бјорн Ф. Рорвик и Гри Моурсунд се потпира на една стара народна приказна за трите јариња, но магијата на Рорвик и Моурсунд се состои во тоа што тие ја преобликуваат бајката и ѝ даваат нов живот. „Јарињата Брусе одат на училиште“ е дел од …

Norveška slikovnica "Bruse Kids Go to School" otkriva čari starih priča Opširnije »

Ljubavno pismo irskom folkloru dolazi iz knjige Warriors of the Lost Tide Catherine Doyle

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје во рамките на проектот „Создадено во Европа: Моќта на различноста“ ја објави книгата „Воините на загубената плима“ од Кетрин Дојл. Вториот дел од прекрасната трилогија за тинејџери, напишана со многу фантазија, е љубовно писмо упатено кон ирскиот фолклор, исполнето со длабоко вкоренета магична историја што се распространува низ целото дело. …

Ljubavno pismo irskom folkloru dolazi iz knjige Warriors of the Lost Tide Catherine Doyle Opširnije »

Edicija "Porta Europa" donosi svjež europski dah u makedonsku prijevodnu književnost.

Книжевната едиција „Порта Европа“, во издание на „Арс ламина“, се состои од шест книги, сите добитнички на престижната Европска награда за книжевност последните неколку години, што ја доделува Европската Унија: „Кожата е еластичната обвивка што го опфаќа целото тело“ од Бјорн Расмусен, „Градина од стакло“ од Татјана Цибуљак, „Приказна за духовите“ од Лаура Фројденталер, „Почитувани …

Edicija "Porta Europa" donosi svjež europski dah u makedonsku prijevodnu književnost. Opširnije »

Novi glazbeni festival održat će se u Gradskom parku u prkos skopskoj entropiji

Колективот „Гола Планина“ на 3 март, со почеток во 12 часот, во Градскиот парк во Скопје, на локацијата наречена „Лепеза“, ќе го одржи првото издание на „Сепак се врти“, потполно независен DIY (Do It Yourself) фестивал, кој му пркоси на зачмаеното стоење во место со музика и другарство. – Додека градот се дави во сопствената …

Novi glazbeni festival održat će se u Gradskom parku u prkos skopskoj entropiji Opširnije »

"Cultural Press" broj 220 pojavio se u novinama "Free Press"

KULTURNI TISAK broj 220, u tiskanom izdanju lista "Sloboden pečat" (2-3.3.2024.), u standardnom formatu od osam stranica, među sadržajima iz područja umjetnosti i kulturnih događanja, nalazi se: - intervju s Darkom Janom Spasovim, ravnateljem Kazališta Komedija: Glumac je osnivač kazališne družine - razgovor s likovnom umjetnicom Tanjom Balac, dobitnicom...

"Cultural Press" broj 220 pojavio se u novinama "Free Press" Opširnije »

Koncertom Foltina nastavlja se mini-festival "Svjetski, a naši" u "Narodnoj sobi"

По одличниот концерт на Зарина Првасевда во рамките на мини-фестивалот „Светско, а наше“ минатата сабота, низата концерти кои го исполнуваат поткровјето на „Јавна соба“ продолжува на 2 март, во 21 часот, со настап на битолската група „Фолтин“. Музиката на „Фолтин“ е непредвидлива и предизвикувачка, надреална, страсна и духовита, динамична, полна со изненадувања и спојува многу …

Koncertom Foltina nastavlja se mini-festival "Svjetski, a naši" u "Narodnoj sobi" Opširnije »

Operna predstava "Seviljski brijač" Gioacchina Rossinija govori o pobjedi mladosti i ljubavi

На големата сцена во Националната опера и балет на 2 март, со почеток во 20 часот, ќе се изведе популарната комична опера во два чина „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини. Тоа е приказна за победата на младоста и љубовта. Диригент е Иван Еминовиќ, режијата е на Урсула Хорнер (Австрија), сценограф е Марија Ветероска, костимографијата е …

Operna predstava "Seviljski brijač" Gioacchina Rossinija govori o pobjedi mladosti i ljubavi Opširnije »

Manifestacija "Mjesec frankofonije" bit će otvorena gala filmskom večeri u kinu "Millennium".

Месецот на Франкофонијата ќе биде отворен со гала филмска вечер на 1 март, во 20 часот, во киното „Милениум“ во Скопје, каде ќе биде прикажан филмот „Страста на Доден Буфан“ во режија на Тран Ан Хунг. Настанот го организираат Францускиот институт во Скопје и Амбасадата на Франција, а ќе го отворат Н.Е. г-дин Сирил Бомгартнер, …

Manifestacija "Mjesec frankofonije" bit će otvorena gala filmskom večeri u kinu "Millennium". Opširnije »

Nizozemski umjetnik Jonas Stahl izlaže svoj najnoviji projekt "Propagandna stanica" u MSU

Во Музејот на современата уметност (МСУ) – Скопје на први март, во 20 часот, ќе биде отворена самостојната изложба „Станица Пропаганда“ на светски познатиот уметник Јонас Стал. Холандскиот уметник, кој ќе биде специјален гостин на МСУ, е препознатлив по истражување на односот помеѓу уметноста, пропагандата и демократијата, а неодамна ја доби и престижната награда за …

Nizozemski umjetnik Jonas Stahl izlaže svoj najnoviji projekt "Propagandna stanica" u MSU Opširnije »

Omladinska organizacija "Kultura Beta" organizira drugo izdanje "Klinci" u "Europskom domu Skoplje"

Неформалната организација за афирмација на младинската култура „Култура Бета“ на први март, во 20 часот, по вторпат го организира настанот за млади со наслов „Клинци“, каде што ќе се претстават четворица млади автори и ќе биде поставена изложба на младиот уметник Бојан Звездаковски. На настанот ќе учествуваат младите автори Викторија Ангеловска, Драгана Стојадиновска, Дамјан Златановски …

Omladinska organizacija "Kultura Beta" organizira drugo izdanje "Klinci" u "Europskom domu Skoplje" Opširnije »