• Kronika

Filmska pljačka u Čairu, lopovi odnijeli sef s novcem iz mjenjačnice

Неколку лица со употреба на сила и погоден предмет вчера влегле во менувачница на подрачје на Чаир и одзеле сеф со пари, по што заминале со патничко возило „фолксваген џета“ без регистарски ознаки. Како што соопшти МВР, кражбата вчера во СВР Скопје во 10:15 часот ја пријавил сопственикот на менувачницата, М.Д.(42) од Скопје, а се …

Filmska pljačka u Čairu, lopovi odnijeli sef s novcem iz mjenjačnice Opširnije »

U javnom prijevozu Tetova policija je podnijela kaznene prijave protiv tri osobe

Поднесени се три кривични пријави против три лица од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „вршење на јавен превоз без поседување на лиценца“. Како што соопшти денеска МВР, во првиот случај СВР Тетово поднесе кривична пријава против Ј.С.(63) од Тетово, откако на 06.12.2023 на регионален пат Тетово – Брвеница, полициски службеници …

U javnom prijevozu Tetova policija je podnijela kaznene prijave protiv tri osobe Opširnije »

Muškarac iz Vinice preminuo je u dvorištu sugrađanina

Во Одделението за внатрешни работи во Виница, синоќа, во 20.35 часот од Општата болница Кочани било пријавено дека кај нив бил донесен починат С.П.(38) од Виница. Како што соопшти МВР, според пријавеното, на 38-годишниот виничанец околу 19.45 часот му се слошило во дворот на В.Ф.(61) во Виница, по што бил пренесен во болницата во Кочани, …

Muškarac iz Vinice preminuo je u dvorištu sugrađanina Opširnije »

Ubojica Kočanke dobio doživotnu robiju

Педесет и деветгодишниот Усеин Р. од Кочани, кој во септември лани ѝ нанесе десетици убодни рани од нож на 46-годишната Танкица Младеновска од Кочани и ја уби, денеска е осуден на казна доживотен затвор. Тој се сомничеше дека на 25 септември лани, на свиреп начин ја лиши од живот Танкица, нанесувајќи ѝ многубројни убоди со …

Ubojica Kočanke dobio doživotnu robiju Opširnije »

Stanovnik Bitolja pucao je iz zračne puške u psa lutalicu s balkona na Širokom sokaku

Битолчанец од балконот на неговата куќа на најамбиенталната улица Широк Сокак со воздушна пушка пукал кон куче скитник кое било на улицата, соопштија од Битолската полиција. Настанот се случил вчера, а полицијата му ја одзела воздушната пушка. -На 17.04.2024 во СВР Битола било пријавено дека на улицата „Широк Сокак” во Битола, З.Л.(63) од балконот на …

Stanovnik Bitolja pucao je iz zračne puške u psa lutalicu s balkona na Širokom sokaku Opširnije »

Dvadesetogodišnjak iz Kumanova teško je povrijeđen nakon što je svojim "seatom" sletio s ceste

Дваесетгодишен кумановец е тешко повреден откако со „сеат“ излетал од патот Куманово-Скопје. „На 17.04.2024 во 19.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Скопје, кај с.Ново Село, кумановско, патничко возило „сеат“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од А.З.(20) од Куманово, излетало надвор од коловозот. Во несреќата со тешки телесни повреди …

Dvadesetogodišnjak iz Kumanova teško je povrijeđen nakon što je svojim "seatom" sletio s ceste Opširnije »

Uhićeni tattoo majstor, fizički napao 18-godišnjakinju

Вчера во 16.30 часот на улица „107” во Тетово, полициски службеници од СВР Тетово го привеле Б.Ш.(23) од Тетово, кој што бил пријавен од Е.С.(18) од Тетово дека физички ја нападнал. Тој е задржан во полициска станица Тетово за понатамошна постапка и против него ќе следува соодветен поднесок.

Dvojica lopova uhićena su u Bitoli

Полицијата вчера привела две лица кои извршиле кражба во Битола. Како што информираат од МВР, приведени се К.Б.(30) и Н.Б.(41), двајцата од Битола. При претрес во домот на К.Б., извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени пари во различни апоени и повеќе предмети за кои постои сомнение дека потекнуваат од кривично дело „тешка кражба, …

Dvojica lopova uhićena su u Bitoli Opširnije »

Prometna policija kaznila je 140 prebrzih vozača

Сообраќајната полиција во текот на вчерашниот ден санкционира 140 возачи кои возеле над пропишаната брзина. Како што соопштија од МВР, од нив четири возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 86 возила …

Prometna policija kaznila je 140 prebrzih vozača Opširnije »

Radnik EVN-a napadnut u Glumovu

Триесет и осумгодишен маж, кој бил вработен во ЕВН, во вторникот пријавил во полиција дека при извршување на работни задачи во село Глумово бил физички нападнат од едно лице. МВР презема мерки за расчистување на случајот.