Хоти за апсењето на Харадинај и Гуцати: Правдата е над сѐ

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти денеска изјави дека ставот на неговата влада е дека постапките на Специјалниот суд произлегуваат од нивните уставни и законски надлежности, и дека треба да се сметаат како независно делување на правосудството, пренесува Недељник.рс.

Хоти на Фејсбук напиша дека „правдата е над сѐ“ и дека таа мора да се почитува.

Владата на Косово, продолжи тој, „ја смета борбата за слободата на Косово како чиста и света“.

Полицијата на Меѓународната мисија за владеење на правото во Косово ЕУЛЕКС вчера го уапси и потпретседателот на Организацијата на воени ветерани на Ослободителната војска на Косово (ОВВ-ОВК), Насим Харадинај, откако претходно беше приведен и претседателот на организацијата Хисни Гуцати.

Ветерани на ОВК протестираа пред седиштето на Организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Адвокатот на организацијата на ветерани на поранешна ОВК, Том Гаши изјави дека претседателот на таа организација Хисни Гуцати и неговиот заменик Насим Харадинај моментално се во Хаг.

Ветерани на ОВК протестираа пред седиштето на Организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Прочитајте и...  ЈСП „Скопје“ со загуба од 5 милиони евра поради коронавирусот

Поврзани вести

Утровот бил на Влада, попладнево позитивен: Германскиот министер за здравство Јенс Шпан со ковид-19

Слободен печат

Атентат врз Самуел Пати: Истрага за седум лица меѓу кои и двајца малолетници на возраст од 14 и 15 години

Слободен печат

Образложение на чешкиот премиер Бабиш за новите ограничувања: Извинете, но здравствениот систем може да пропадне меѓу 7 и 11 ноември

Слободен печат

Премиерот на Баварија предупредува: Постои ризик ковид-19 да излезе од контрола во Германија

Слободен печат

Ажурирани протоколите за заштита од ковид-19

Слободен печат

Заев во најновиот анкетен лист пријавил поголем имот

Слободен печат

Остави Коментар