8 C
Скопје

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Косовскиот премиер Авдулах Хоти најави дека идниот четврток во Брисел ќе ги продолжи разговорите со претседателот на Србија Александар Вучиќ за изнаоѓање решение за споровите меѓу двете земји, но нагласи дека Приштина во преговарачкиот процес со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање и целосна нормализација на односите, јави дописникот на МИА од Приштина.

На прес-конференција по денешниот видео-самит со Вучиќ и со претставниците на Европската Унија, шефот на дипломатијата Жозеп Борел и специјалниот пратеник за дијалогот, Мирослав Лајчак, Хоти информира дека е постигната начелна согласност за продолжување на дијалогот со официјален Белград, на 16 јули во престолнината на ЕУ.

– Дијалогот нема алтернатива и само преку дијалог можеме да ги решиме прашањата со Србија. Јас ја предложив платформата за дијалогот и ние во овој процес влегуваме единствено за меѓусебно признавање и целосна нормализација на односите меѓу двете земји, изјави Хоти, најавувајќи ја првата официјална средба меѓу челниците на двете држави по 20-месечен прекин, кој настапи по воведувањето, во ноември 2018 година, на таксата од 100 отсто на српскиот увоз во Косово.

Прочитајте и...  ВИДЕО | РЕК Битола до 2040 ќе се затвора – Бугарија не одговори дали ја сака Македонија во Белене

Теми на денешниот виртуелен состанок, според косовскиот премиер, биле компензацијата на штетите од војната во 1998-99 година, регулирањето на катастарските документи, нормализацијата на економските и трговските односи и други прашања.

– Ги претставивме нашите државни ставови и подготвени сме да седнеме на секоја преговарачка маса за бранење на државноста на Косово и за барање за нормализација на односите, која може да настапи единствено по меѓусебното признавање на двете држави, порача Хоти.

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО | Пендаровски: Најисплатлива инвестиција е инвестицијата во образованието

Слободен печат

ЕУ предупредува за раст на антисемитизмот

И.И.

Димитриеска- Кочоска: ДИК донесе решение со кое ги отфрли обвинувањата на Филипче

Слободен печат

Некој го прекрстил Царот Лазар во Јован Милостив на фрескоживописот во манастирот Свети Јоаким Осоговски

И.И.

Димитриеска-Кочоска: Буџетот за 2021 година се сведува на расфрлање на пари за непродуктивни цели

Слободен печат

САД воведоа санкции кон иранската група Шахид Меисами

И.И.

Остави Коментар