Хоти: Финалниот договор со Србија ќе резултира со меѓусебно признавање на двете држави

Косовскиот премиер Авдулах Хоти на денешната средба со амбасадорот на Норвешка во Косово Јенс Ерик Грондал изјави дека неговата Влада е посветена на постигнување финален договор со Србија, кој, според него, ќе резултира со меѓусебно признавање на двете држави, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во соопштението од средбата се наведува дека Хоти го информирал амбасадорот Грондал и за приоритетите на Владата на Косово во борбата против Ковид-19, мерките за економско закрепнување, агендата на европските реформи, јакнењето на владеењето на правото и за општите состојби во земјата.

– Премиерот Хоти се заблагодари за помошта од Норвешка доделена на Косово во сите фази на развојот, оценувајќи дека јакнењето на соработката меѓу двете земји е од посебно значење и во иднина, се вели во соопштението.

Прочитајте и...  И Меркел повика на итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска