12 C
Скопје

Хоспитализирани 1.313 пациенти со ковид во болниците низ земјава

Во изминатите 24 часа, во ковид-центрите во болниците низ земјава, е пријавено дека се лекуваат вкупно 870 пациенти позитивни и сомнителни  на коронавирусот, соопшти Министерството за  здравство (МЗ).
Според извештаите на болниците кои дневно пристигнуваат во МЗ, во болницата во Битола се хоспитализирани 78 позитивни и суспектни пациенти на ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 58 пациенти, на инфективното одделение во Тетово има 44 пациенти, во Велес се лекуваат 61 болен, а во Куманово 119 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.
Во ковид-центарот во Охрид се хоспитализирани 100 пациенти, во Прилеп – 119, во ковид-центарот во Гостивар – 66, а во Струга – 34 болни. Во болницата во Струмица се хоспитализирани 75 пациенти, во Кочани – 25 во Кичево – 18, во Кавадарци – 54, во Гевгелија – 10 лица, а во Дебар седум позитивни  и сомнителни на вирусот.
– Вкупната бројка на позитивни и суспектни пациенти на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.313 и има околу 150 празни болнички кревети во ковид-центрите, информира Министерството за здравство, напомнувајќи дека  предвид треба да се има дека бројките се менуваат од час во час според направените приеми и дека во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла.
Сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството за здравство наведува дека е во постојан контакт со сите болници и доколку има потреба, капацитетите на ковид-одделенијата ќе бидат дополнително проширени.
Прочитајте и...  Бочварски и граѓанската иницијатива од општина Ѓорче Петров на средба за урбанистичките планови

Поврзани вести

Најмалку 20 загинати во експлозија на автомобил-бомба во Могадишу

Слободен печат

СЗО: Целиот извештај со резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина ќе биде презентиран следната недела

Слободен печат

ВИДЕО: Трагедија во Флорида: Се сруши покривот на училиште, најмалку 12 повредени од кои 7 се деца

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Експлозии во две сириски рафинерии во близина на границата со Турција

Слободен печат

Бесими: Постигнавме пониска каматна стапка за еврообврзбицата од многу европски земји со повисок кредитен рејтинг

Слободен печат

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар