9 C
Скопје

Хорор во Сирија: Два автобуси налетаа на мини, 18 цивили загинаа

Најмалку 18 цивили настрадаа кога два автобуси налетаа на мини во близина на градот Салами во сириската покраина Хама, јавува телевизијата Ел Ихбарија.

Како што пренесува руската агенција ТАСС, повеќе лица се повредени во несреќата.

Според првичните информации, мините ги поставиле припадниците на таканаречената Исламска држава.

Сириската војка на 24 февруари го одврати нападот на Исламската држава во сириската пустина, а притоа настрадаа 9 војници.

Прочитајте и...  Кипар планира да вакцинира над 60 отсто од граѓаните во првата половина од годинава

Поврзани вести

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Лансет: Британската варијанта на коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар