Хорор во Косово: Со калашникови пукале во автобус со ученици, меѓу загинатите има и деца

Полициски амблем на Косово / Фото: Архива

Најмалку тројца загинати лица е досега вкупниот биланс од пукањето врз автобусот со ученици во селото Глоѓане кај Дечани, јавуваат медиумите во Приштина.

Косовските медиуми јавуваат дека кон автобусот пукале повеќе маскирани лица со автоматско оружје, поточно калашникови.

-Според информациите со кои располагаме има сомнеж дека дошло до пукање во правец на автобусот и дека две лица се повредени, соопшти полицијата од Пеќ.

Од полицијата за Газета Експрес потврдиле дека автобусот сообраќал на линија Ѓаковица-Дечани.За порталот РТВ21, портпаролот на полицијата на Пеќ, Фадил Гаши изјави дека настанот се случил околу 19 часот, додека портпаролот на обвинителството, Шкодран Никчи изјави дека на местото на настанот излегол притворскиот обвинител.

Тежок инцидент на Косово: Тројца убиени од огнено оружје, стрелано кон автобус

Видео на денот