Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Хонгконг на своите граѓани ќе им подели по 1.280 долари во готово за да се намалат последиците од економската криза, а мерката подразбира дека сите жители со престојувалиште во Хонгконг кои имаат најмалку 18 години ќе добијат таа сума на пари.

Околу седум милиони луѓе ќе имаат корист од оваа одлука.

Финансискиот секретар Пол Чен рече дека Хонгконг првпат ќе се соочи со дефицит во буџетот во последните 15 години, поради рецесијата која започна во третиот квартал на 2019 година.

Се очекува ситуацијата да се влоши, а Чен вели дека дефицитот за следната фискална година до март 2021 година ќе достигне рекордни околу 4,8 отсто од БДП-то на Хонгконг.

Додаде дека економијата на Хонгконг оваа година се соочува со големи предизвици, а дека работите не изгледаат ветувачки за следниот период.

Прочитајте и...  Дозвола за движење за време на полицискиот час може да добијат и оние кои негуваат немоќни и болни лица

За време на претставувањето на буџетот, Чен рече дека за моменталната состојба влијаеле протестите во Хонгконг, трговската војна на САД и Кина, како и успорувањето на глобалната економија.

Сега, како што наведе Чен, економијата исто така се соочува и со ширење на коронавирусот, кој ѝ задал тежок удар. И покрај вирусот, додаде дека економските темели на Хонгконг остануваат цврсти.

– Економијата на Хонгконг треба да се опорави по завршувањето на епидемијата – рече Чен.

Прочитај повеќе

Владата ја усвои мерката за посебен режим за движење на лицата со попреченост

Слободен печат

Се урна мост во Италија, повреден е возач на камион

Уставниот суд ја разгледува одлуката за распуштање на Собранието

Слободен печат

Бектеши со порака до угостителите: Не ви се точни бројките, првин платете даноци – Ова не е време за уцени, инспекциите ќе продолжат

Слободен печат

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Американците без осигурување нема да го плаќаат лекувањето од коронавирус

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тестовите на вработените негативни, гостиварскиот центар за јавно здравје повторно ќе биде отворен

Слободен печат

Франција: БДП намален за околу шест отсто во првото тримесечие од 2020

Починал човек додека трчал на кеј во Скопје

Слободен печат

КСС: Во знак на солидарност за работниците кои добија откази, државата да се откаже од режиски трошоци

Слободен печат

Контактите на децата со родителите да се одржуваат во договор меѓу двајцата родители

Слободен печат

Тања Кармзова Костиглиола: Вакцина против Ковид-19 оптимистички може да чекаме наесен

Јасмина Кантарџиева Димков