Холштајн: Сакаме првата Меѓувладина конференција да се одржи за време на германското претседателство со ЕУ

Целта ни е првата Меѓувладина конференција да се одржи во време на нашето претседателство со Советот на Европската Унија (ЕУ) и оптимисти сме дека тоа ќе се случи, порача денеска германската амбасадорка, Анке Холштајн.

– Јас неколку пати на оваа тема имам изјавувано дека став на Германија е билатералните прашања да се решаваат билетерално. Проширувањето на ЕУ сметам дека е во голем интерес и на Бугарија и затоа сум на мислење дека сигурно ќе се најде решение, вели Холштајн.

Бугарија, додава таа, отсекогаш била голем поддржувач на европеизацијата на регионот.

– Наша цел е таа конференција да се одржи уште во времето на нашето претседателство во Советот на ЕУ. И ние сме оптимистични и дека ќе се успее во тоа, истакна германската амбасадорка Холштајн.

Прочитајте и...  Расте бројот на заразени во градинките, надлежните будно ја следат состојбата

Поврзани вести

Неколку скопски општини утре ќе останат без струја

Слободен печат

ДУИ за Лајм најави нов конкурс за вработување, од 800 административци 640 ќе бидат Албанци

Илинка Иљоска

Хрватска: 890 новозаболени од ковид-19, починати 8 лица

Слободен печат

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Заев и директорката на Институтот Јованова-Грујовска на научната конференција за македонскиот јазик

Слободен печат

Хуманитарен концерт: Интернационална екипа ќе свири за помош на колегата Игор Пармаковски

Слободен печат

Весковски: Водоснабдувањето е нормализирано, ваков дефект се појавува еднаш на 10 години

Слободен печат

Остави Коментар