Холанѓанката Хасан собори 23 години стар светски рекорд

Холанѓанката Сифан Хасан, која е родена во Етиопија во голем стил победи на митингот од Дијамантската лига во Монте Карло на трката на една милја. Таа триумфираше со време од 4:12.33 минути што претставува нов светски рекорд. Претходното најдобро време го држеше Русинката Светлана Мастеркова чие време изнесуваше 4:12.56 минути.

Второто место и припадна на Британката Лора Вајтмен која постави личен рекорд со 4:17.87 минути, а сите 12 натпреварувачки ги истрчаа своите најдобри времиња оваа година.

На спринтот на 100 метри победи ветеранот Џастин Гетлин од САД со време од 9.91 секунди, тој го победи за само една стотинка сонародникот Ноа Лајлс.

Кај дамите, на трката на 200 метри, Шуни Милер-Уибо од Бахами триумфура со време од 22.09 секунди, а на двојно подолгата патека, но кај мажите, славеше нејзиниот сонародник Стивен Гардниер со 44.51 секунди.

Прочитајте и...  Двајца италијански пливачи загинаа во авионска несреќа (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Уште еден позитивен на корона во Ренова

Слободен печат

Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Слободен печат

Вардарци се тестираа, Шкупи и Струга одбија да се тестираат на коронавирус

Слободен печат

Пресврт, Игало останува во Јунајтед

Слободен печат

БИБЛ нуди две места за македонски екипи

Слободен печат

Барселона и Сити се договорија, ги заменија дефанзивците

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ин Мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Слободен печат

Хамилтон лут на своите колеги возачи: Сите молчат пред неправдата (ФОТО)

Слободен печат

Македонија ЃП ги прекина тренинзите по позитивните случаи на корона во македонскиот фудбал

Слободен печат

Пред точно една година Вардар направи историски пресврт против Барселона и го трасира патот до втората европска титула (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Џордан реагира на убиството на Флојд: Сега е доста. Ужасно сум тажен, повреден и лут

Слободен печат

Хитлер и сериски убиец на трибините во Австралија

Слободен печат