Холандија ќе почне да ги ублажува рестриктивните мерки: Од 1. јуни маските задолжителни во јавниот превоз

Холандскиот премиер рече дека во јавниот превоз ќе мора да се носат маски од 1. јуни.

Холандија ќе почне да ги ублажува рестриктивните мерки воведени поради коронавирусот пред речиси два месеци, изјави денеска холандскиот премиер Марк Руте.

– Чекорите за постепено отворање на економијата и јавниот живот ќе и даде простор на нашата земја да гледаме напред и да правиме планови за иднина, рече Руте.

Тој наведе дека ублажувањето на мерките ќе биде спроведено што е можно побрзо, но дека е подобро да се биде безбеден отколку да се жали подоцна.

Холандскиот премиер рече дека во јавниот превоз ќе мора да се носат маски од 1. јуни.

 

Прочитајте и...  Лидерот на ДСК и поранешен косовски премиер Иса Мустафа е позитивен на коронавирусот

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат