Холандија ќе донира три милиони евра за санирање на последиците од катастрофалниот земјотрес во Албанија

Холандија е силно посветена да и помогне на Албанија во нејзините напори за обнова. Во солидарноста со албанскиот народ, Холандија ќе донира три милиони евра, пишува Блок.

Во пресрет на Меѓународната донаторска конференција за санирање на последиците од катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија на 26 ноември минатата година, Холандија одлучи да и донира три милиони евра.

Веста ја објави министерот за надворешни работи на Холандија, Штеф Блок, во видео запис на Твитер.

– Холандија е силно посветена да и помогне на Албанија во нејзините напори за обнова. Во солидарноста со албанскиот народ, Холандија ќе донира три милиони евра, пишува Блок.

Тој додаде дека разорниот земјотрес што ја погоди Албанија минатата година ги шокирал сите.

– Видов снимки од штетата, премиерот Еди Рама и мојот колега Гент Цакај ми раскажаа случки за албанските граѓани кои станаа жртви на оваа катастрофа, што ни ги скрши срцата. Заедно за Албанија, наведе Блок.

Прочитајте и...  Пендаровски: Со ограничувањето на движење и затворањето на границите директно страда економијата (ВИДЕО)

Инаку, Европската Комисија неколку дена по земјотресот одлучи да даде 15 милиони евра за Албанија за санирање на штетите од разорниот земјотрес.

В понделник,17 февруари, во Бирсел ќе се одржи Меѓународна донаторска конференцја за Албанија,со која ќе раководи претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен.

Проценетата материјална штета од земјотресот изнесува 985.074.906 евра.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат