Холандија има 2.000 смртни случаи повеќе од истиот период минатата година

Во Холандија, првата недела од април, регистрирани се околу 2.000 смртни случаи повеќе отколку во вообичаени околности, покажуваат податоците на владините институции што ги добиваат од Заводот на статистика на Холандија.

Според тие податоци, за една недела, заклучно со 5 април, во Холандија починале 5.100 лица, додека во истиот период лани тој број изнесувал 3.200 лица.

Исто така, на почетокот на 2020 година, пред да биде регистриран првиот случај на заразен со Ковид-19 во Холандија, за една недела починале 3.100 луѓе.

Според податоците на Ворлдметер, 21.762 лица се заразени со коронавирус во Холандија, а 2.396 починале.

Прочитајте и...  Зависноста од игри на среќа и спортско обложување во време на пандемијата на коронавирусот

Прочитај повеќе

„Изи џет“ и „Рајанер“ се враќаат во Италија

Слободен печат

Во Србија од 1 јуни се дозволени собири до 1.000 луѓе на отворено и публика на натпревари

Слободен печат

Одбиено барањето за изземање на судиите од расправата по жалбите за пресудите од „27 април”

Слободен печат

Европската комисија предлага 1.850 милијарди евра за опоравување на економијата

Слободен печат

Тадиќ ќе излезе на локалните избори, но ќе ги бојкотира парламентарните

Слободен печат

Лекарите незадоволни од укинувањето на рестрикциите: Враќањето во нормала преку ноќ, ќе донесе нови заболени и нови жртви

Мими Шушлеска Петкова

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Илјадници маски завршија на плажа во Сиднеј

Слободен печат

Мицкоски: Наместо намалување, ќе имаме зголемување на јавниот долг од 1,8 проценти за првите четири месеци

Слободен печат

ЕЦДЦ: Затворањето на границите не придонесува во спречувањето на ширењето на коронавирусот

Слободен печат

Владите ширум светот издвоија 123 милијарди долари за помош на авиокомпаниите

Слободен печат

Сообраќајка во Тетово, повредени шестгодишно дете и неговата мајка

Слободен печат

Милевски: За ЛДП 5 јули е прифатлив датум за изборите

Слободен печат