Холандија и Шпанија во битка за мундијалското злато

Денеска се одиграа полуфиналните натпревари на женското сениорско Светско првенство што се одржува во Јапонија. В недела (15 декември) во Кумамото за златниот медал ќе играат Шпанија и Холандија од 12.30 часот по македонско време, а претходно за бронзата ќе се соочат Русија и Норвешка (09.30).

Во првата полуфинална битка Холандија минимално со резултат 33:32 (16:16) ја совлада селекцијата на Русија. За „лалињата“ најефикасна беше Полман со девет голови, два повеќе на спротивната страна имаше Вјахирева.

Втор финалист е селекцијата на Шпанија со 28:22 (13:13) триумфираше над репрезентацијата на Норвешка. Во победничките редови Барбоса Кабрал запиша седум, а Родригез Родригез шест погодоци. За Норвежанките доминираше Малин Оне со пет голови.

Прочитајте и...  Од вториот „шешир“ ги чекаме ривалите за учество на ЕП 2022!

Холанѓанките по вторпат во својата историја ќе играат за златото, претходно во 2015. година загубија со 31:23 од Норвешка, а пред две години се закитија со бронзен медал во Хамбург.

Шпанските ракометарки за првпат ќе играат финале на Мундијалите, имаат една бронза од 2011 година кога со 24:18 ја совладаа Данска.

Прочитај повеќе

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат

Италија плаче заедно со Гатузо, почина неговата сестра

Слободен печат

Ова е сериозно, што ако Тајсон почине во рингот

Слободен печат

Тренерот на Сан Антонио распали по претседателот на САД: Трамп е кукавица без мозок и идиот

Слободен печат

Девојките во транс, Шпанецот има поубаво тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

КК Гостивар со нов претседател се подготвува за АБА2 лигата

МИА Агенција

Тажна вест, почина НБА легенда

Слободен печат

Барселона најде пари за трансферот на Лаутаро

Слободен печат

Челси и Јувентус пред договор, Сари го носи миленикот во Торино

Слободен печат

Сите спортисти ќе се тестираат пред почетокот на сезоната

Слободен печат

Клубовите го поддржаа предлогот, крај на одбојкарската сезона во Македонија

Слободен печат