Хиршер се збогува со скијањето

Австрискиот скијач Марсел Хиршер одлучи да стави крај на богата спортска кариера, осиромашувајќи го скијањето за една голема легенда. Марсел Хиршер е осумкратен освојувач на големиот Кристален Глобус (2012-2019), денеска на новинарите им откри дека става крај на богатат кариера, бидејќи сака да поминува повеќе време со семејството.

– Денеска е денот кога ја завршувам кариерата. Не е преголемо изненадување, се чувствувам дека телото ми е преморено по 12 години огромни напори. Секако, тука е и фактот дека сакав да се повлечам како шампион. Секогаш сум велел дека треба да се каже збогум кога се уште ќе може да се победува, а не кога кариерата ќе се движи во надолна линија. Размислував на оваа тема дури и во 2012 година, тогаш решив да продолжам, но сега дефинитивно е крај- изјави Марсел Хиршер.

Прочитајте и...  Диего Лопез: Бреша е разочарана од Балотели!

Легендата на австриското и светско скијање има 67 победи во Светскиот куп со што е трет на листата на скијачи со највеќе победи зад Ингемар Стенмарк (87) и Линдзи Вон (82), но затоа има највеќе Кристални глобуси, дури осум. Хиршер е двоен олимписки шампион од ЗОИ во Пјонгчанг 2018 кога триумфира во слалом и во алпска комбинација.

 

Прочитај повеќе

На денешен ден замина кошаркарскиот Моцарт 

Слободен печат

УФЦ во проблеми, третата и најголема ѕвезда Мекгрегор заминува во пензија

Слободен печат

Германецот му верува на Михајловски: Дисингер верен на Вардар!

Слободен печат

Шеста рунда, нема заразени во Премиер лигата

Слободен печат

Адеми блеска во дресот на Динамо Загреб (ВИДЕО)

Слободен печат

Унгарски борач прележа коронавирус, па почина откако се врати на тренинг!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вернер се посрамоти пред „трансферот“ во Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неопислива среќа, Ѓоковиќ: Мојот прв тениски рекет! (ВИДЕО)

Слободен печат

Санчо парично казнет поради шишање без маска (ФОТО)

Слободен печат

Баварски час по фудбал во Леверкузен! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мојсов останува во редовите на АЕК Ларнака

Слободен печат

На денешен ден: Кошаркарскиот „Моцарт“ ги постигна последните 30 поени!

Слободен печат