ХЕРОЈСКИ ПОДВИГ: Додевски „бронзен“ на ЕП во Шведска!

Македонија освои бронза од официјалното Европско првенство до 21 година во олимписко таеквондо во Хелсингборг (Шведска). Филип Додевски во категоријата -87кг забележа две победи против Германецот Азат Манукјан (30:13) и Хрватот Матија Ружиќ (26:6).

Во последните секунди од борбата против Хрватот, Додевски се здоби со повреда на прст од шаката, 99% фрактура“, но тој продолжи да се бори. Во полуфиналето го даде сиот максимум, но загуби од Норвежанецот Пилиповиќ.

Во оваа категорија првопласиран беше Андреј Гарбар од Украина, а второпласиран Милош Пилиповиќ од Норвешка, додека со бронза се закити и Хасан Џан Лазоглу од Турција.

На тој начин Додевски го честиташе државниот празник на еден херојски начин враќајки се со медал од ЕП во олимписко спорт! Ова е трет медал за Македонија на ЕП до У21, претходните два ги освои Дејан Георгиевски.

Прочитајте и...  Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер... (ВИДЕО)

На овој континентален собир селекторот и претседател на МТФ, Борче Костовски, можеше да смета уште на Анамарија Георгиевска (-62кг) и Марко Аврамовски (-58кг).

Прочитај повеќе

Совршен тренер: Комбинација на Клоп и Гвардиола

Слободен печат

Директорот на АВРМ-Струмица тврди дека Бонева законски цела година земала пари за невработено лице

Мислев дека ме бара сопругата, а тоа да ти бил Мурињо

Слободен печат

Идниот тренер на ПСЖ со сигурност ќе биде Италијанец

Слободен печат

Прекрасната ќерка на „Вујо Мајсторе“ (ФОТО)

Слободен печат

Фјури потежок дури 20 килограми од Вајлдер пред бокс мечот на годината (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Шестнаесет + седум =

Прочитај повеќе

Барселона со благослов на Ла Лига ги купува натпреварите

Слободен печат

Вилијамсон е неверојатен: По 10 натпревари влезе во историјата на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Играњето со Преспанскиот може да има висока цена

Слободанка Јовановска

Запленетата дрога ја злоупотребија зависниците од политика

Мирослава Бурнс

Адвокатот кој два пати го одлагаше Брегзит ќе го брани Манчестер сити

Слободен печат

Родителите на Србинот кој прифати да игра за Косово добија отказ од работа

Слободен печат