15 C
Скопје

Херојот на Сити: Можевме да победиме и поубедливо

Манчестер сити конечно дочека да игра во финалето на Лигата на шампионите, тоа го направи на фантастичен начин. „Граѓаните“ во полуфиналето два пати го победи минатодинешниот финалист ПСЖ, на првиот натпревар беше 2:1, а сега во реваншот 2:0.
Најзаслужен за победата во реваншот е Ријад Марез којо ги постигна двата гола, а алжирскиот репрезентативец даде и еден гол на првиот натпревар.
– Многу добар натпревар. Повторно не го отворивме добро, но кога дадовме гол добивме на сигурност. Во продолжение контролиравме се, можевме да славиме и поубедливо. Тие ги загубија нервите, почнаа да не удираат, но по исклучувањето на Ди Марија беше лесно – изјави Марез.

Сити утре ќе го добие противникот во финалето кое ќе се игра на 29. мај во Истанбул.
– За нас најважно е да бидеме цврсти, да бидеме стабилни во одбраната. Рано е да мислиме на финалето, во сабота не очекува натпревар во Премиер лигата на кој можеме да ја обезбедиме титулата, а потоа ќе може да размислуваме за финалето – додава Марез.

Поврзани вести

Тухел: Заслуживме да победиме и да играме во финалето

Слободен печат

По осми пат екипи од иста држава ќе играат во финалето на ЛШ

Слободен печат

ВИДЕО: Англиско финале во ЛШ, Челси си закажа дуел за трофејот со Манчестер сити

Слободен печат

Финалето во ЛШ ќе се игра пред 25.000 гледачи?

Слободен печат

УЕФА подготвува казни за одметниците:  Две години без ЛШ за екипите кои нема да ја напуштат Суперлигата

Слободен печат

Солскјер ја смирува тензијата: Сопствениците лично ми се извинија

Слободен печат

Остави Коментар