Хасан: Турција е еден од најголемите инвеститори во Северна Македонија

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции Елвин Хасан денеска во Гевзе, Турција оствари средби со две турски компании кои имаат реализирано инвестиции во Северна Македонија.

На средбата, како што соопшти прес-службата на министерот за странски инвестиции, било изразено задоволство од соработката, од двете страни, а министерот Хасан им укажа дека тие се само почетокот на она што следи, а тоа се новите инвестиции кои ќе се реализираат преку нив.

– Бизнис климата во Северна Македонија е навистина привлечна за странски инвеститори, а изборот на овие компании е доказ за тоа. Северна Македонија отсекогаш и во секој поглед добива поддршка од Турција, поврзаноста на двете земји и народи уште од минатото продолжува до денес, Турција е еден од најголемите инвеститори во Северна Македонија, а бројката очекуваме да расте, посочи министерот Елвин Хасан.

Прочитајте и...  Во Кичево протести против поскапувањето на струјата

Пурпласт е компанија од автомобилска индустрија, која скоро потпиша договор за закуп на градежно земјиште. Фабриката ќе се гради во ТИРЗ Скопје 2, а ќе почне со работа наредната година. Пурпласт имаат свои фабрики во Република Турција, а компанијата која ќе ја градат во Северна Македонија им е прва инвестиција надвор од Турција. Почетната инвестиција ќе биде пет милиони евра, а ќе се отворат 100 работни места во првата фаза, се очекува да се развиваат повеќе фази. На средбата беше споделено дека Северна Македонија се покажала како најдобар избор во конкуренција со пет други земји кои биле разгледувани за реализирање на оваа инвестиција. Министерот Елвин Хасан го истакна своето задоволство од изборот кој го направиле и им се заблагодари за дадената доверба.

Прочитајте и...  Шпанија ги затвори ноќните клубови, ја ограничи работата на кафулињата и забрани пушење

Втората компанија е за производство на жици и кабли која произведува за автомобилски потреби. Мурат Тиџарет Кабло е компанија која во 2017 година почна со градење на компанија во ТИРЗ Скопје 1. Нивната инвестиција чинеше 6,6 милиони евра, а имаат вработено 300 лица.

Прочитај повеќе

Што не чека по пандемијата? Најбарани ќе бидат менаџерите!

Слободен печат

Интервју со Илија Адамоски: На пензионерите им треба правен лек – лекс специјалис!

Мендо Димовски

Поголемиот дел од руските лекари се скептични за руската вакцина

Слободен печат

100 години Филозофски факултет – Скопје

Слободен печат

Дозволата за работа на ,,Еуростандард” банка е укината на 12 август

Слободен печат

„Еуростандард банка” под стечај, сопственикот Костовски најави тужби, надлежните смируваат дека банкарскиот систем е стабилен и сигурен

МИА

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат