Харвард возвраќа со тужба против одлуката на Трамп, со која се забранува престој на странски студенти во САД

Престижниот универзитет соопшти дека со спроведување на оваа одлука, на најмалку 5.000 студенти на Харвард ќе им биде забранет престој во САД.

Универзитетот Харвард во Бостон и Институтот за технологија на Масачусетс (МИТ) поднеле тужба за да ја оспорат одлуката на администрацијата на Трамп со која на странските студенти им се забранува престој во САД доколку се одлучиле од есен да следат настава онјалн, објави американскиот весник Тајмс Дејли.

Тужбата е поднесена до федералниот суд во Бостон, со цел да се спречат федералните имиграциски институции да ја спроведуваат одлуката на Белата куќа, со објаснување дека претседателската наредба го крши законот за административна постапка и не дава доволно јасен аргумент за оправданоста на воведување на таквата рестриктивна мерка против странските студенти.

Престижниот универзитет соопшти дека со спроведување на оваа одлука, на најмалку 5.000 студенти на Харвард ќе им биде забранет престој во САД.

Прочитајте и...  Нови 195 позитивни случаи со Ковид-19 во Бугарија, починаа седум лица

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат