ХАРИ Ѝ БИЛ МИЛЕНИК: Таа сакала него да го види на кралскиот трон

Поранешниот кралски батлер Пол Барел тврди дека принцезата Дијана сакала крал да биде нејзиниот помлад син Хари, наместо Вилијам.

Со тоа што е постар, Вилијам уште од дете бил воспитуван како иден крал. Тоа ја налутило Дијана и таа барала од принцот Чарлс и кралицата Елизабета и Хари да добива подеднаков третман.

Покојната принцеза секогаш велела дека подеднакво ги третира своите деца. Проблемите почнале кога тие потпораснале, а Вилијам го чувствувал притисокот на своите обврски. Тој во еден момент почнал да плаче и да вели дека не сака да биде крал. Хари го утешил својот постар брат велејќи му дека ако не сака, тој ќе биде наместо него.

Во една прилика Дијана му рекла на својот помлад син: „Ти би бил одличен крал, би сакала тебе да те видам на тронот.“

Иако велела дека еднакво ги третира, многумина тврдат дека Хари ѝ бил миленик на принцезата, особено поради тоа што бил во сенка на постариот брат.

Арчи од Сасекс има право на кралска круна, но дали има шанса за тоа? (ВИДЕО)

Сепак, кралски правила се кралски правила. Децата на постариот Вилијам добија предност во линијата за наследување пред својот чичко, кој денеска е војвода од Сасекс.

Според кралскиот автор Роберт Џонсон, Дијана на Хари му дала прекар „добриот крал“.

Отстапки од ова правило може да има доколку наследникот самиот се откаже. Веднаш по кралицата Елизабета е принцот Чарлс, а по него е принцот Вилијам, па неговите деца. Хари е веднаш по најмладиот внук од братот, принцот Луи.

ДЕНЕС ЌЕ Ѝ БЕШЕ РОДЕНДЕН: Детали од потресните исповеди на непрежалената принцеза

Прочитај повеќе

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Слободен печат

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат