Харден и „ракетите“ не запираат, декласиран ЛА Клиперс (ВИДЕО) - Слободен печат

Харден и „ракетите“ не запираат, декласиран ЛА Клиперс (ВИДЕО)

Џејмс Харден и Хјустон рокетс веќе влегоа во плејоф ритам, а тоа најдобро го почувствува можниот конкурент во првото коло од разигрувањето, ЛА Клиперс, кој е декласиран со дури 32 поени разлика (135:103). Како по обичај, Џејмс Харден беше прво име кај „ракетите“ со 31 поен и по 7 скокови и асистенции за четврти триумф по ред со кој дојдоа на само една победа од второпласираниот на Западот, Денвер нагетс.

Денвер исто така оствари убедлив триумф, со 113:85 е совладан Сан Антонио спарс, а интересно е што тренерот на „мамузите“ беше исклучен по само 63 секунди игра.

Лука Дончиќ по пауза од два натпревари се врати на теренот, постигна 27 поени но неговиот Далас загуби со 110:108 од Минесота. Словенецот го имаше најдобриот потег на вечерта кога со прекрасен дриблинг го посрамоти Џон Окоџи.

Резултати:
Детроит – Индијана 89:108
Орландо – Њујорк 114:100
Вашингтон – Чикаго 114:115
Атланта – Филаделфија 130:122
Бруклин – Торонто 105:115
Мајами – Бостон 102:112
Њу Орлеанс – Шарлот 109:115
Далас – Минесота 108:110
Денвер – Сан Антонио 113:85
Феникс – Јута 97:118
Портланд – Мемфис 116:89
ЛА Клиперс – Хјустон 103:135

Прочитајте и...  Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Прочитај повеќе

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар

Осумнаесет − четири =

Прочитај повеќе

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат