Харден, Адетокумпо и Леброн конкуренти за МВП наградата

НБА лигата денеска го објави списокот за индивидуалните награди за претсојната сезона.

Минатогодинешниот освојувач на МВП наградата, Јанис Адетокумпо влезе во финалниот избор за престижната награда и оваа сезона, а тој ќе ласкавото признание ќе се бори со повеќекрантиот МВП на лигата, Леброн Џејмс и најдобриот играч во НБА за 2018 година, Џејмс Харден.


Адетокумпо исто така е во најтесниот избор и за наградата најдобар одбранбен играч заедно со играчите на ЛА Лејкерс, Ентони Дејвид и на Јута џез, Руди Гобер.

Кошаркарот на Далас маверикс, Лука Дончиќ е номиниран во категоријата за играч со најголем напредок, а покрај него се уште и Бам Адебајо од Мајами и играчот на Њу Орлеанс, Брендон Инграм.


Во конкуренција за признанието за најдобар шести играч се Монтрез Харел од ЛА Клиперс, Денис Шрудер од Оклахома сити и Лу Вилијам од ЛА Клиперс.
Мајк Буденголзер од Милвоки, Били Донован од Оклахома сити и Ник Нурс од Торонто се кандидатите за најдобар тренер.


За признанието на дебитант на сезоната ќе се борат Џа Морант од Мемдис, Кендрик Нан од Мајами и првиот избор на драфтот Зајон Вилијамсон од Њу Орлеанс.

Прочитајте и...  Луис Суарез мамел на испитот за италијански јазик

Прочитај повеќе

Луис Суарез мамел на испитот за италијански јазик

Слободен печат

Кошаркарот на Работнички, Питс е позитивен на коронавирус

Слободен печат

Газдата на Челси во проблеми: Абрамович тајно вложувал во други играчи

Слободен печат

НФЛ со милионски казни за неносење заштитни маски

Слободен печат

Ниту Јанис, ниту Пол, Лејкерси планираат да формираат голема тројка со ѕвезда на Хјустон 

Слободен печат

Ѓоковиќ: Надал е главен фаворит за титулата на Ролан Гарос

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Навивачите во Англија не се враќаат во октомври

Слободен печат

Така работи Баерн, додека Барселона се ценка, тие се договорија со Ајакс

Слободен печат

Успешен старт на „граѓаните“, Астон Вила го казни Шефилд! (ВИДЕО)

Слободен печат

Златан како „вино“: Ибракадабра шоу против Болоња! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со нови 400 бодови пред „Ролан Гарос“ и прво место на крајот од 2020!

Слободен печат

Митревски прогласен за МВП, 20 одбрани во триумфот на Порто!

Слободен печат