Харадинај: Воспоставувањето на авиолинијата не значи укинување на таксите кон Србија

Нашиот воздушен простор се уште не е под наша контрола, поради безбедносни причини. Но, договорот не е враќање назад ни за суверенитетот, ни за независноста на Косово – изјави Харадинај.

Премиерот на Косово во заминување, Рамуш Харадинај, денес изјави дека договорот за авионска линија меѓу Косово и Србија не го загрозува суверенитетот на земјата и дека договорот не значи и остранување на таксите кон Србија.

Харадинај по состанокот на владата, рече дека со имплементирање на авионската линија може да бидат признаени и документите на Косово.

– Нашиот воздушен простор се уште не е под наша контрола, поради безбедносни причини. Но, договорот не е враќање назад ни за суверенитетот, ни за независноста на Косово – изјави Харадинај.

Харадинај зборуваше и за актуелната политичка ситуација и рече дека неговата партија Алијанса за иднината на Косово ќе биде во опозиција и нема да биде дел од новата влада.

Прочитајте и...  Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Додаде дека не се сретнал ниту со претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа, но рече дека е отворен за таква средба.

– Немаме комуникација со Движењето Самоопределување за заедничко владеење. Не сме се сретнале ниту со претставници на ЛДК – рече тој.

Харадинај на прашање за евентуалното гласање на малцинска влада, рече дека без полтиички договор тоа е многу тешко.

Прочитај повеќе

Нови конфликти меѓу полицијата и локалното население во Лезбос

Слободен печат

Филипче: Нема простор за паника, нема потреба за снабдување со залихи

Слободен печат

Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

Слободен печат

Прес-конференција на министерот Филипче (ВО ЖИВО)

Слободен печат

Србија: Почнува исплата на девизни заштеди на поранешните штедачи на СФРЈ

МИА Агенција

Романскиот претседател го назначи Читу за мандатор на преодната влада

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат