Харадинај: Верувам дека ќе најдеме решение во коалицијата за иден претседател на Косово

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) Рамуш Харадинај изјави дека е уверен оти со партнерите во владината коалиција, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) и Социјалдемократската иницијатива (Нисма), ќе најдат решение за нов претседател на Косово, откако на актуелниот претседател Хашим Тачи ќе му престане мандатот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Одговарајќи на новинарски прашања по денешната средба со лидерите на ЛДК и Нисма, Иса Мустафа и Фатмир Лимај, Харадинај одби да одговори дали неговата партија ќе ја напушти Владата на премиерот Авдулах Хоти (ЛДК) доколку коалицијата не прифати тој да биде иден претседател на државата.

– Не се занимаваме сега со тие работи на напуштање или останување. Зафатени сме со работи во овие ситуации кои можат да бидат прилично напорни и веруваме дека заедно ќе дојдеме до потребните решенија. Немам одговор на тоа прашање сега, во иднина ќе разговараме како ќе се одвиваат тие процеси, рече Харадинај.

На актуелниот претседател на Косово, Хашим Тачи петгодишниот мандат му истекува во мај идната година, но тој најави дека и пред тоа ќе поднесе оставка доколку Меѓународниот суд за Косово, чие седиште е во Хаг, го потврди обвинението против него за злосторства во и непосредно по војната со Србија во 1998-99 година.

Од ААК во последно време повеќе пати порачаа дека тие, доколку коалициските партнери не го прифатат нивниот лидер за заеднички кандидат за нов претседател на државата, ќе излезат од Владата и земјата ќе оди на предвремени избори.

Дел од приштинските медиуми објавија дека во текот на утрешниот ден се очекува Трибуналот во Хаг да ја објави одлуката дали против Тачи и лидерот на опозициската Демократска партија на Косово (ПДК) и поранешен собраниски спикер Кадри Весели, ќе биде покренато обвинение, како што бара специјалното обвинителство во рамките на судот.

Харадинај по денешната средба со коалициските партнери, одржана во Собранието на Косово, изјави дека верува оти обвинение против Тачи и Весели, како едни од основачите и водачите на Ослободителната војска на Косово (ОВК), нема да биде подигнато.

– Веруваме и се надеваме дека предлог-обвинението нема да биде потврдено. И доколку биде, тоа нема да не поколеба во убеденоста за праведната борба на ОВК и невиноста на припадниците на ОВК на сите нивоа, рече Харадинај.

Поранешниот премиер и некогашен командант на ОВК вели дека државата „треба да продолжи да им помага на косовските граѓани кои може да бидат обвинети”, и тоа, како што нагласи, „не против правдата, туку заради неа”.

– Косово секогаш било на страната на правдата, веруваме во неа и знаеме дека правдата ја потврди исправноста на борбата на ОВК во сите ситуации. Знаеме сите дека борбата на ОВК беше праведна, рече Харадинај. 

Прочитајте и...  ВИДЕО | Шахпаска: Зачувување на секое работно место, поддршка и олеснет пристап до гарантирана минимална помош за најранливите

Поврзани вести

Радио Нов Зеланд: Сто мртви делфини насукани на бреговите на архипелагот Чатам

Слободен печат

Царовска: За родово базираното насилство треба гласно да зборуваме

Слободен печат

Милошоски дојде, но рочиштето за „Моќник“ се одложи

Слободен печат

ВИДЕО | Георгиев: Договорот со Бугарија ми беше повод да пишувам за семејната драма во моето семејство

Слободен печат

ВИДЕО | Иванова: Во оваа војна во која што сме сите вклучени, Македонската Филхармонија е во првите редови

Слободен печат

Несреќа при пловење кон Канарските острови: Се преврте брод со 35 мигранти, четворица се удавиле

Слободен печат

Остави Коментар