Харадинај побара одложување на гласањето за прием на Косово во Интерпол

Кабинетот на косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај соопшти денеска дека тој побарал одложување на гласањето во Генералното собрание на Интерпол за прием на Косово во светската полициска организација, јави дописникот на МИА од Приштина.

Со писмо до Генералното собрание, кое ја одржува годишната сесија во главниот град на Чиле, Сантјаго, Харадинај бара, поради „новонастанатите околности”, односно изборите кои се одржаа во земјата предминатата недела, оваа година да не се гласа за барањето на Косово за зачленување во Интерпол.

– Имајќи ги предвид новонастанатите околности, поаѓајќи од моите надлежности како вршител на должноста премиер, денеска побарав одложување на гласањето за зачленување на Косово во Интерпол за идната година, се вели во соопштението од кабинетот на Харадинај.

Прочитајте и...  Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Објавата на Владата во Приштина следи откако неколку медиуми во Србија го објавија писмото со кое Харадинај се откажува од барањето за зачленување во Интерпол.

– Имајќи предвид дека во Косово на 6 октомври се одржаа парламентарни избори, со почит Ве молиме нашата апликација за зачленување да ја одложите до следната седница на Генералното собрание на Интерпол, се вели во писмото.

Косово имаше неуспешни обиди за зачленување во организацијата на минатите две генерални собранија одржани во Пекинг предминатата и во Дубаи минатата година.

Агресивната кампања на Белград против зачленувањето на Косово во Интерпол, меѓу другото, беше една од главните причини поради кои Владата на Харадинај во ноември минатата година воведе такса од 100 отсто на увозот на производи од Србија и од Босна и Херцеговина.

Прочитајте и...  Новинари на Ројтерс погодени со гумени куршуми на протестите во Минеаполис: Го снимив со камера како ја впери пушката кон мене (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Од денес до 30 јуни уписи на првачиња, паузи од 20 минути меѓу термините за разговор со секое дете

Слободен печат

Субвенции за велосипеди и електрични тротинети за скопјани

Слободен печат

Облачно време со локални врнежи од дожд, температура до 24 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

И Забрчанец во самоизолација поради контактот со Зекири

Слободен печат

„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поради нередите во САД, Трамп ќе ја прогласи левичарската група Антифа за терористичка

Слободен печат

Портпаролот на Путин ја опиша борбата со коронавирусот: Не можеш да разликуваш јагоди од пилешко

Слободен печат

Шведска првпат од 13. март без смртни случаи

Слободен печат

БиХ: Премиерот и другите осомничени во аферата со респираторите пуштени на слобода

Слободен печат

Во Италија во последните 24 часа починаа 75 лица

Слободен печат

Филипче: Тестирано семејството на починатиот од Ковид-19 од Чаир

Слободен печат