Харадинај: Оваа или другата недела Специјалниот суд ќе ги започне апсењата во Косово - Слободен печат

Харадинај: Оваа или другата недела Специјалниот суд ќе ги започне апсењата во Косово

Потпретседателот  на Организацијата на воените ветерани во Косово, Насим Харадинај за емисијата „Фронтал“ во косовската телевизија Т7, изјавил дека во текот на ова недела, или наредната недела ќе се случат првите апсења од Специјалниот суд, пренесува Газета Експрес.

Тој вели дека овие информации ги добиле од неколку адвокати, со кои соработуваат и кои работат во Специјализираните комори.

– Според некои адвокати со кои имаме соработка, се очекуваат апсења во текот на оваа и другата недела. Но, доколку не во текот на овие недели, во текот на месецот тоа сигурно ќе се случи – изјавил Харадинај.

Во меѓувреме додека Харадинај ја дал ова изјава, поранешниот командант на Безбедносните сили на Косово, Кадри Кастрати, информирал дека добил покана од Специјалниот суд.

Инаку, според косовските медиуми досега преку 100 лица добиле покани од Специјалниот суд, а дел од интервјуираните биле и важни фигури од политичката сцена во Косово.

 

Прочитај повеќе

Бил Гејтс: Моите милијарди покажуваат дека економијата не е фер

Слободен Печат

Напад на Хутите во Јемен, 40 мртви

Слободен Печат

„Женскиот марш“ во Вашингтон со критики кон политиките на Трамп

Слободен Печат

Македонци носеле нерегулиран отпад во Бугарија – сопствениците на компанијатa негираат

Слободен Печат

Над 160 повредени во протестите во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам 2020

Алек Стојковски

Остави Коментар

1 + eleven =

Прочитај повеќе

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Слободен Печат

Приведен новинар кој ја откри локацијата на Макрон

Слободен Печат

Јапонија воведува задолжително спиење на работното место

Слободен Печат

Голема снежна бура во Канада: Затворен аеродромот во Њуфаундленд, илјадници луѓе останаа без струја (ВИДЕО)

Слободен Печат

Солзавецот и водените топови се недоволни: Либанскиот претседател бара војската да ги растера демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Наезда на скакулци во Африка, најголема во последните 25 години

Слободен Печат