Харадинај: Отворањето на авиолинијата Белград-Приштина е гигантски чекор кон подобрување на добрососедските односи

Косово и Србија денеска потпишаа договор за воспоставување дирктна авионска линија меѓу Белград и Приштина. Потпишувањето на договорот го поздрави и премиерот во должност на Косово, Рамуш Харадинај.

Харадинај на Твитер напиша дека ова е гигантски чекор напред за унапредување на добрососедските односи.

– Иницијатива за отворање на третиот цивилен воздушен пат на Косово за комерцијални летови со Србија, после Албанија и Македонија, е гигантски чекор напред за подобрување на добрососедските односи и консолидација на сувереноста на Косово-, напиша Харадинај.

Прочитајте и...  Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат