Харадинај оди во Хаг

Косовскиот премиер во заминување, Рамуш Харадинај ќе мора да се појави во судот во Хаг, откако адвокатот Арианит Коци го повикал како сведок во случајот „Ветерани“.

Одлучив да го повикам Рамуш Харадинај како сведок во својство на командант на оперативните области. Тој може да објасни многу работи, вклучително дека логистиката логистиката е дел на ветеранита. Тој е експерт во воената област, изјави Коци.

Освен Харадинај, и претседателот Хашим Тачи е еден од водечките личности кои се предложени во истиот случај.

Според адвокатот, Тачи можеби има информации за трансформацијата на ОВК во КЗК.

Прочитајте и...  Трамп ги продолжи санкциите против Кремљ

Прочитај повеќе

Филипче: Нема простор за паника, нема потреба за снабдување со залихи

Слободен печат

Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

Слободен печат

Прес-конференција на министерот Филипче (ВО ЖИВО)

Слободен печат

Србија: Почнува исплата на девизни заштеди на поранешните штедачи на СФРЈ

МИА Агенција

Романскиот претседател го назначи Читу за мандатор на преодната влада

Слободен печат

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција