Харадинај кандидат за премиер од коалицијата АБК и СДП

Предизборната коалиција на Алијансата за иднината на Косово (АБК) и Социјалдемократската партија (СДП) го номинираше Рамуш Харадинај за заеднички кандидат на претстојните парламентарни избори во Косово.

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Харадинај, истакна дека на списокот на кандидати за пратеници во седмиот состав на косовското собрание се наоѓаат луѓе кои ќе ја зајакнат економијата на Косово.

– Нашите кандидати ќе направат напори за зголемување на вработеноста. Овие се луѓето кои ќе го направат Косово земја со еднакви можности, рече Харадинај.

Во своето обраќање на церемонијата за именување, Харадинај уште еднаш повтори дека даноците од сто проценти на стоките од Србија ќе останат во сила се додека Белград не ја признае независноста на Косово, пренесува РТК2.

Прочитајте и...  Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

Лидерот на СДП Шпенд Ахмети рече дека за натамошен развој на Косово потребно е знаење, храброст и посветеност.

Прочитај повеќе

Нови правила и за капење во базени во Грција и за лежење покрај море, ова е задолжително летово

Слободен печат

Министерство за правда: Истрагата за смртта на Џорџ Флојд е „главен приоритет” (ВИДЕО)

МИА Агенција

Јанушев: СДСМ роковите за избори ги вади од ракав

Слободен печат

„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

МИА Агенција

Франција наскоро целосно ќе излезе од мерките на изолација

МИА Агенција

Едуар Филип: Одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ по 15 јуни

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бебе позитивно на ковид-19 со специјален лет префрлено на клиника во Швајцарија

Слободен печат

СДСМ: Чулев со невистини се обидува да ја вознемирува јавноста

Слободен печат

Агенција за национална безбедност: Немаме опрема за прислушување, УБК замина во историјата

Слободен печат

Трамп на нацијата ѝ се обрати преку Твитер: Постигнат е тажен рекорд од 100.000 починати

Слободен печат

По вртоглавиот пад оваа година, германската економија догодина ја очекува скок од 10 проценти

Слободен печат

На 2 јуни се отвораат баровите и кафулињата во Франција

Слободен печат