Хаос во Киргистан: Судир меѓу специјалци и приврзаници на експретседателот

Во судири меѓу приврзаници на експретседателот на Киргистан, Алмазбек Атамбев и специјалните единици, биле повредени вкупно 52 лица, информираше Министерството за здравство на Киргистан.

„Бројот на оние кои побарале медицинска помош порасна на 52, од кои 20 се хоспитализирани. Уште 11 лица се згрижени во медицинскиот центар за специјални единици“ се наведува во соопштението на Министерството.

До судирите дошло кога специјалните сили на киргистанскиот Комитет за национална безбедност се обиделе да го уапсат Атамбаев во неговата вила во селото Кои Таш.

Приврзаниците на Атамбаев кои ја чувале вилата, успеале да вратат на нападот и да ги разоружаат специјалните единици и дури да уапсат шестмина од нив, по што дошле уште поголем број припадници на специјалните единици.

Прочитајте и...  Јанкулоска се огласи на Фејсбук: Нема потреба од спектакли и опсада на зградата, никаде не бегам

 

Прочитај повеќе

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат

Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Слободен печат

Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Слободен печат

Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Регионални избори во Италија и референдум за кратење на бројот на пратеници од 945 на 600

Слободен печат

Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Слободен печат

Метео: Утринските температури до 13 степени, сончево и топло преку ден

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Словенија наложи задолжително носење маски и на отворено

Маријана Митровска

Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Слободен печат