ХАОС ВО ИРАК: Четворица повредени и еден загинат полицаец во судирите на безбедносните сили со демонстрантите

Најмалку еден припадник на ирачките безбедносни сили загина во насилните протести кои продолжија во текот на ноќта во Багдад.

Ирачката војска соопшти дека најмалку еден полицаец е убиен, а четворица се ранети кога кон нив пукале непознати напаѓачи во Садр Сити, каде претходната ноќ во судирите загинаа 15 лица.

Групите се собраа на плоштадот во текот на ноќта, а меѓу нив имаше и членови на семејствата на убиените демонстранти, соопшти локалната полиција.

Тие палеа гуми пред зградата на Општинскиот одбор и судницата на плоштадот Мудхафар, а потоа испукаа истрели кон полициските сили.

Повеќе од 110 Ирачани се убиени, а 6.000 повредени во последната недела откако во Багдад и други градови се одржуваат протести против ирачката Влада и корупцијата во земјата.

Прочитајте и...  МТСП: Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од вторник, во три групи

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат