ХАОС ВО ФРАНЦИЈА: Силниот ветар остави 222.000 домови без струја - Слободен печат

ХАОС ВО ФРАНЦИЈА: Силниот ветар остави 222.000 домови без струја

Најмалку 220.000 домови денеска останаа без електрична енергија во југозападниот дел на Франција, поради силните ветрови со јачина и до 140 км на час, што предизвикаа огромни проблеми, но без посериозна штета.

Според податоците од итната служба, четири лица се повредени откако паднало дрво врз нивните возила, од кои тројца во Нова Аквитанија се со полесни повреди.

Дождот и ветровите во текот на ноќта, на атланското крајбрежје, достигнаа до 143 км на час во Окситанија.

Во дел од ноќта, 400.000 домови останаа без струја, соопшти компанијата за дистрибуција на електрична енергија Енедис.

Од 14 департмента на југозападот, каде вчера беше прогласена портокалова тревога, денеска изутрина во осум од нив портокаловата тревога се уште беше во сила, а посебно во Окситанија поради ветровите и поплавата.

На југоистокот на земјата, долж цела Корзика, во сила беше портокаловата тревога со налети на ветрот од 100 до 130 км на час, а во планините и до 160 км на час, според француската метеоролошка служба. Поморскиот сообраќај кон и од Корзика е сериозно нарушен.

На Алпите се заканува голема опасност од лавина во текот на наредните 24 часа, предупреди Метео Франција.

Прочитај повеќе

Стотици мигранти влегоа во Мексико, следна дестинација – САД

Слободен Печат

ПОЛСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ИЗГЛАСАА: Судиите кои ќе ги критикуваат одлуките на власта може да останат без работа

Слободен Печат

Иванка починала во САД, се собираат средства да ја погребаат во Штип

Слободен печат

Нови проблеми за Фолксваген: Возачите од Европа бараат отштета поради скандалот со издувните гасови

Слободен Печат

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени – постои реална закана за опстанокот на човештвото

Слободен Печат

Стејт департментот ги предупреди граѓаните кои патуваат за Кина

Слободен печат

Остави Коментар

13 − 7 =

Прочитај повеќе

Вучиќ: Србите и Хрватите ќе имаат подобри односи во иднина

Слободен печат

Земјотрес почуствуван во Ресен

Слободен печат

Дескоска: Предметите на СЈО се камен на сопнување околу Законот за ЈО

Слободен Печат

Мајк Пенс го посети Ѕидот на плачот во Ерусалим

Слободен Печат

Одбележани 57 години од Елисејскиот договор во Скопје

Слободен печат

Парите од традиционалната обиколка за Водици во Бардовци дадени за лекување на малиот Ангел

Слободен Печат