Хан: Тешко е да се мотивираат Косово и Србија да се вратат на преговарачка маса

Европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, рече дека се одложени напорите за деблокирање на дијалогот помеѓу Белград и Приштина за почетокот на јули, додавајќи дека е тешко да се мотивираат лидерите на двете страни да се вратат на преговарачката маса, пренесува Телеграфи.

– Ова не е лесна задача и бара многу политичка храброст за да се работи на еден компромис. Треба да се знае кои се позитивните последици и позитивните последици може да бидат европска перспектива  –  рече Хан на прес-конференцијата во Луксембург.

Хан објасни дека поради фокусирањето на ситуацијата во Молдавија, ги одложил нивните напори за деблокирање на дијалогот за почетокот на јули.

– Но, јас сум сигурен дека нема да се откажам од ова прашање  – рече тој.

Прочитајте и...  Индонезија почна со тестирање на кинеската вакцина против коронавирус

Зборувајќи за важноста на Преспанскиот договор меѓу Атина и Скопје, Хан рече дека неговото постигнување покажува дека замрзнатите конфликти може да се решат, доколку постои европска перспектива.

Прочитај повеќе

141 новозаразени од коронавирус, има 161 оздравени пациенти, а починала пациентка од Скопје

Горан Наумовски

Србија одлучи: Учениците до четврто одделение во училишта, другите ќе следат комбинирана настава

Слободен печат

Мицкоски: Ахмети ме информираше дека ќе преговара за влада со СДСМ

МИА Агенција

160 милиони евра за Македонија од Европската Комисија

МИА Агенција

Мицкоски: За да не поскапи струјата треба да се намали маржата на универзалниот снабдувач

МИА Агенција

За транзит низ Македонија не е потребен ПЦР тест

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тихановскаја: Донесов тешка одлука да ја напуштам земјата и знам дека многу ќе ме мразат за тоа

Слободен печат

Македонија, решето за мигрантите, Елдорадо за шверцерите

Трамп ќе го покани Путин на самитот на Г7

Слободен печат

Индонезија почна со тестирање на кинеската вакцина против коронавирус

Слободен печат

Мета побара да се почне со лекување на заразените во Албанија со крвна плазма

Слободен печат

15 од новите заразени со коронавирус во Скопје пријавиле дека биле во Охрид

Слободен печат