Хан: Тешко е да се мотивираат Косово и Србија да се вратат на преговарачка маса - Слободен печат

Хан: Тешко е да се мотивираат Косово и Србија да се вратат на преговарачка маса

Европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, рече дека се одложени напорите за деблокирање на дијалогот помеѓу Белград и Приштина за почетокот на јули, додавајќи дека е тешко да се мотивираат лидерите на двете страни да се вратат на преговарачката маса, пренесува Телеграфи.

– Ова не е лесна задача и бара многу политичка храброст за да се работи на еден компромис. Треба да се знае кои се позитивните последици и позитивните последици може да бидат европска перспектива  –  рече Хан на прес-конференцијата во Луксембург.

Хан објасни дека поради фокусирањето на ситуацијата во Молдавија, ги одложил нивните напори за деблокирање на дијалогот за почетокот на јули.

– Но, јас сум сигурен дека нема да се откажам од ова прашање  – рече тој.

Зборувајќи за важноста на Преспанскиот договор меѓу Атина и Скопје, Хан рече дека неговото постигнување покажува дека замрзнатите конфликти може да се решат, доколку постои европска перспектива.

Прочитај повеќе

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Слободен печат

Грчката полиција запленила повеќе од 1 тон кокаин, приведени се 8 лица (ВИДЕО)

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Слободен печат

Касами: БЕСА работи на формирање трипартитна коалиција, но подготвени сме и самостојно да излеземе на избори

Слободен печат

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Слободен печат

Остави Коментар

one × three =

Прочитај повеќе

Петровска: Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за затворената група на „Телеграм“

Слободен печат

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Слободен печат

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен печат

Шкријељ: Просечната пензија ја зголемуваме на 15.500 денари од февруари годинава

Слободен печат

Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Слободен печат

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ? 1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска: ШТО Е СЛЕДНО?

Слободен печат