Хан: Ова не е момент за слава на ЕУ, одлуката може да го дестабилизира Западен Балкан

Во серија на објави на Твитер, европскиот комесар Јоханес Хан напиша дека лидерите на Европската Унија не успеале да ги исполнат своите ветувања за Северна Македонија и Албанија.

– Ова е екстремно разочарувачки. ЕУ сега треба да разјасни колкава е нивната сериозност за интегрирање на Западен Балкан во Унијата – стои во еден од серијата на твитовите на Хан.

Еврокомесарот се заблагодари на сите оние кои синоќа се вложиле при донесувањето на важната стратешка одлука за ЕУ и сите кои се бореле за испраќање на сигнал за надеж за жителите на Западен Балкан.

– Како што претходно реков во Луксембург: Ова не е момент за слава на ЕУ. Да се одбие прифаќање на докажан напредок ќе има негативни последици, вкучувајќи го и ризикот за дестабилизација на Западниот Балкан, со силно влијание врз ЕУ – констатира Хан.

Прочитајте и...  Најмалку три жртви во Индијанополис во протестите поради смртта на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

Тој додаде дека нивна обврска сега е да застанат со земјите чии граѓани со право „до коска“ се разочарани и ќе продолжат да прават се што е во нивна можност да дадат поддршка. Европската интеграција на Западниот Балкан останува важна стратешка политика и во меѓусебен интерес.

Прочитај повеќе

Судири меѓу приврзаниците и противниците на бразилскиот претседател Болсонаро

Слободен печат

Трета фаза на олеснување на мерките во Косово, процедури за влез од С. Македонија

Слободен печат

„Њујорк тајмс”: Трамп со сопругата и синот однесени во бункер по закана од протести околу Белата куќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Доколку граѓаните не ги почитуваат мерките за заштита, може да бидат воведени рестриктивни мерки за одредени општини

Слободен печат

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ без договор за избори на 5 јули, ДУИ бара датумот да се донесе со консензус

Слободен печат

Од денес до 30 јуни уписи на првачиња, паузи од 20 минути меѓу термините за разговор со секое дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Субвенции за велосипеди и електрични тротинети за скопјани

Слободен печат

Облачно време со локални врнежи од дожд, температура до 24 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

И Забрчанец во самоизолација поради контактот со Зекири

Слободен печат

„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради нередите во САД, Трамп ќе ја прогласи левичарската група Антифа за терористичка

Слободен печат