15.8 C
Скопје

Хамилтон со португалска шанса да биде рекордер во Формула 1!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон денеска ја освои пол позицијата пред Големата награда на Португалија, 12 трка оваа сезона во Формула 1 шампионатот.

Британецот на патеката „Алгарве“ ја запиша деветтата пол позиција оваа сезона, вкупно 97 во неговата кариера.

Имаше фантастичен круг во самиот финиш од саботните квалификации со време од 01:16.652 минута.

Шесткратниот светски шампион в недела, на првата трка во Португалија после 24 години, ќе има шанса да биде рекордер по бројот на триумфи. Моментно е израмнет со германската Ф1 легенда Михаел Шумахер со по 91 победа.

Како второпласиран в недела ќе стартува вториот пилот на Мерцедес, Валтери Ботас, а зад Финецот е членот на Ред Бул, Макс Ферстапен.

Поврзани вести

Падобранецот на „Гринпис“едвај спасил жива глава, снајперисти го имале на нишан

Слободен печат

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Слободен печат

Навивачка љубов: „Фалангата“ и украинските фанови заедно во Букурешт

Слободен печат

ВИДЕО: Италија ја суреди Швајцарија и се пласира во осминафиналето

Слободен печат

ФОТО: Јокиќ се врати во родниот Сомбор и веднаш седна во едносед

Слободен печат

Срамно, масовно се бришат видеата на кои Ѓоковиќ му го подарува рекетот на момчето од трибините

Слободен печат

Остави Коментар