3.4 C
Скопје

Хамилтон позитивен на коронавирус

Седумкратниот Ф1 шампион Луис Хамилтон нема да се натпреварува на трката за Големата награда на Сахир во Бахреин бидејќи е позитивен на коронавирус.

Британецот е третиот возач во Формула 1 сезоната која има позитивен тест на ковид-19, пред него трките ги пропуштија и Серхио Перес (Силверстоун) и Ленс (Строл).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FORMULA 1® (@f1)


Тимот на Мерцедес се очекува експресно да реагира и објави кој ќе биде замена за Хамилтон на трката во Сахир.
За да може да се врати на патеките потребен му е негативен тест и поради тоа под знак прашање е неговиот настап и на последната трката сезонава која треба да се вози во Абу Даби.

Луис Хамилтон веќе ја обезбеди титулата во конкуренција на возачи бидејќи има 131 поен повеќе од второпласираниот, клупскиот колега од Мерцедес, Валтери Ботас.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Швајцарски скијач падна на глава при брзина од 145 км/час!

Поврзани вести

Енис Барди на терените во „Ла Лига“ после скоро три месеци!

Слободен печат

СП: Ремизираа Шведска и Словенија, пеколна борба за четвртфинале

Слободен печат

ВИДЕО: Шок за „армејците“, Барса пресилна за Црвена звезда!

Слободен печат

Љафтов: Со успехот ќе придонесеме за афирмирање на одбојката, но и целокупно на спортот во Македонија!

Ракометен скандал на СП: Нè гледаа како вирус, како животни, тоа е расизам!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичен Македонецот, Тричковски со хет-трик за 22 минути игра!

Слободен печат

Остави Коментар