-7 C
Скопје

Хамилтон: Можев само да сонувам…  

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон денеска на патеката во Алгарве, Португалија, испиша нови страници во историјата станувајќи возач со највеќе победи во историјата на Формула 1.

ИСТОРИЈА: Хамилтон го собори рекордот на Шумахер!

Хамилтон ја оствари 92. победа во кариерата и го надмина рекордот на легендарниот Михаел Шумахер.

Каква трка. Испишуваш нови страници во историјата. 92, Луис 92“, му зборуваше првиот човек на Мерцедес, Тото Волф, на Хамилтон преку тимското радио.

Само можев да сонувам да дојдам до овој резултат и да бидам тука со вас. Немав кристална кугла кога одлучив да дојдам во Мерцедес и се што работевме беше да се трудиме секој ден да го искористиме тоа што можеме. Ќе ми биде потребно време сево ова малку да „легне“, но додека ја поминував целта сè уште со умот бев во трката. Сè уште не можам да пронајдам зборови со кои би ги опишал емоциите, можеби малку подоцна ќе можам и тоа да го објаснам – изјави Хамилтон по завршувањето на трката.

Прочитајте и...  Малерозниот Азар: Платен 115 милиони евра, а паузираше над 270 дена!

Поврзани вести

Јоаким Лев останува селектор на Германија

Слободен печат

Хамилтон позитивен на коронавирус

Слободен печат

ВИДЕО | Смилковски за КК ТФТ: Клубот се издржува од фанатици, ова што го правиме се граничи со фантазија, со лудило

Слободен печат

ВИДЕО: Продолжува резултатската криза на Џенова и Пандев во Серија А!

Слободен печат

Го најавуваат како Марадона: Балотели има нов клуб!?

Слободен печат

Лидс и Алиоски го дознаа ривалот во ФА купот

Слободен печат

Остави Коментар