Хамилтон може да се „прошета“, Шумахер имаше посилна конкуренција

Поранешниот шеф на Бенетон и Рено ги спореди Луис Хамилтон и Михаел Шумахер кои на крајот од 2020 година би можеле да имаат идентичен број на Ф1 титули.

Своите први две титули шампион на светот Шумахер ги имаше во болидот на Бенетон, а шеф на таа екипа беше Италијанецот Флавио Бријаторе.

Поранешниот шеф на Бенетон и Рено ги спореди Луис Хамилтон и Михаел Шумахер кои на крајот од 2020 година би можеле да имаат идентичен број на титули во Формула 1 шампионатот.

Германецот Шуми после уште пет титули, по ред, ги освои со Ферари. Бријаторе кој токму на младиот Германец му даде шанса, вели дека Михаел и Луис Хамилтон (кој има шест титули), не можат да се споредат.

– Михаел се бореше со големи момци, како Сена. Морате да препознаете дека кога дојде Михаел, конкуренцијата беше посилна. Зборуваме за Најџел Менсел, Ајртон Сена. Сега има помалку конкуренција. Никој не го притиска Хамилтон и тој само може да се „прошета“ – рече Бријаторе додавајќи дека вистински тест за возачите кога тие се под притисок.

Прочитајте и...  Хрватски ватерполист ја насмеа и одушеви јавноста од изолација! (ВИДЕО)

– Исто е за сите. Кога некој ќе му се приближеше на Шумахер, тој правеше грешки, Фернандо Алонсо исто. Сите прават грешки. Доколку вози како таксист и победува, тоа е така бидејќи е супер возач, тоа е фантастично. Хамилтон е една од двете ѕвезди во Формула 1, а покрај него е Ферсапапен.

Поминаа повеќе од шест години од тешката повреда на Шумахер при ужасен пад на скијање и поради која шест месеци беше во кома, неговото семејство се одлучи за целосна приватност и побара да не се даваат никакви официјални информации околу здравствената состојба на Германецот.

Прочитај повеќе

Семејна драма на Педро: Тој во Лондон, а децата во Шпанија која страда од коронавирусот

Слободен печат

Годин распали во Италијанците: Бевме изложени со недели

Слободен печат

Сопственикот на Њујорк никс позитивен на коронавирус

Слободен печат

Боксерите Љама и Јанески конечно се вратија во Скопје

Слободен печат

Крај на фудбалот каков што го знаеме, само пет екипи ќе ја „преживеат“ кризата

Слободен печат

Наместо во карантин, Систо возеше 27 часа до Копенхаген

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фудбалскиот клуб Барселона донира 30.000 заштитни маски

Слободен печат

Хрватски ватерполист ја насмеа и одушеви јавноста од изолација! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најстариот селектор и уште 400 вработени добија откази поради пандемијата

Слободен печат

Победија на сите 27 натпревари, но залудно! (ФОТО)

Слободен печат

Почина голема фудбалска надеж на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Осум играчи на Вест Хем имаат симптоми на коронавирус

Слободен печат