Хамилтон куртули, ФИА нема да отвора истрага против шампионот

Шесткратниот Формула 1 шампион ќе помине без последици.

Светската автомобилска федерација (ФИА) одлучи да не покренува истрага против актуелниот Ф1 шампион, Луис Хамилтон кој по трката за Големата награда на Тоскана носеше маичка на која пишуваше „Уапсете ги полицајците кои ја убија Бреона Тејлор“.

Хамилтон пред казна од ФИА поради политички пораки

ФИА вчера објави дека разгледуваше дали возачот на Мерцедес ги прекршил правилата и наведе дека на возачите ќе им даде насоки за тоа што смее или не смее да се носи пред и по трките.

Хамилтон на победничкиот подиум по триумфот на патеката во Муџело се појави со маичка на која пишуваше „Уапсете ги полицајците кои ја убија Бреона Тејлор“, а изјавата по победата ја заврши со зборовите: „Правда за Бреона Тејлор“.

Прочитајте и...  Синот на Михаел Шумахер стигна и до Формула 1!

Полицијата во САД во март ја застрела Бреона Тејлор за време на рацијата во нејзината куќа притоа истрелувајќи дури осум куршуми во нејзиното тело.

Прочитај повеќе

Сопственикот на Далас, Кјубан го спаси од улица пропаднатиот НБА играч

Слободен печат

Металург ќе игра во ракометната Лига на Европа

Слободен печат

Дортмунд ги одби милионите од Јунајтед за Санчо

Слободен печат

Алкантара позитивен на коронавирус

Слободен печат

Тони Надал: За Федерер секогаш имавме план, против Новак не знавме што да очекуваме

Слободен печат

Иако загуби од Ѓоковиќ, Имер го има поенот на турнирот (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вардар повторно не игра ЛШ, одложен натпреварот и против Пик Сегед

Слободен печат

КФСМ има резервен план доколку се појават проблеми со коронавирусот во мак баскетот

Зоран Спасоски

Ролан Гарос: Ѓоковиќ експресно во второто коло

Слободен печат

ВАР технологија за натпреварот Македонија – Косово

Слободен печат

ФИБА Лигата на шампионите собори рекорд стар 25 години

Слободен печат

Нови проблеми за Барселона, фантастичниот тинејџер бара десет пати поголема плата

Слободен печат