Хамилтон и Валентино Роси ќе ги заменат улогите!

Врската меѓу Формула 1 и МотоГП шампионатот не се само во истите патеки на кои се возат трките. Возачите често меѓусебно ги посетуваат трките, а обично спонзорите се тие кои ги поврзуваат натпреварувачите.

Така, неодамна Луис Хамилтон беше во посета на Петронас Јамаха најмногу поради тоа што малезиската нафтена компанија е и спонзор на Мерцедес, но е познато дека Британецот е добар пријател и навивач на Валентино Роси.

Италијанецот откри дека постојат планови тој и Хамилтон конечно да ги заменат улогите.

– Да, се обидуваме да направиме трампа со Хамилтон, ќе биде тоа фантастично. Тој ќе ја проба мојата Јамаха М1, а јас ќе седнам во Мерцедес. Се надевам дека тоа ќе се случи, би било навистина супер. Да се вози болид на Формула е секогаш одлично – рече Роси во Јапонија.

Прочитајте и...  Барнет: Каква Премиер лига, Бејл и натаму ќе биде во Реал!

Овој настан сигурно ќе се случи во текот на зимата, кога ќе завршат сезоните во Мото ГП и првенството на Формула 1, а се најавува сето ова ќе се организира во Абу Даби (ОАЕ) после завршницата на Ф1.

Тогаш Хамилтон ќе биде таму поради тестирање, додека и Роси ќе биде во посета на Обединетите Арапски Емирати поради трката на спортски автомобили која се одржува кон средината на декември.

Роси инаку во 2008. возеше болид на Ферари во Шпанија, додека Хамилтон сеуште немал можност да седне на МотоГП мотоцикл иако има голема желба и приватно вози мотор.

Прочитај повеќе

Кој ќе биде шампион: Предвидете ги резултатите до крајот на сезоната во „Ла Лига“!

Слободен печат

Вождовац се шегува со македонските клубови на Твитер (ФОТО)

Слободен печат

И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Слободен печат

Чудна атмосфера во еден од најубавите европски стадиони! (ВИДЕО)

Слободен печат

После Барса, Гризман знае каде сака да ја заврши кариерата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат

Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Слободен печат

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат