Хамане Нијанг е нов претседател на ФИБА

Хамане Нијанг од Мали е избран за нов претседател на Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА). На конгресот на ФИБА кој се одржа во Пекинг, делегатите довербата му ја дадоа на досегашниот потпретседател кој на изборите го победи сега веќе поранешниот челник на Федерацијата, Хорацио Мураторе.

– Благодарам на сите национални федерации за нивната доверба. Ветувам дека целосно ќе се посветам на ФИБА и ќе служам за интересите на нашиот омилен спорт на секаде низ светот. Мора да работиме на развојот на кошарката – изјави Нијанг.

Хамане Нијанг е поранешен претседател на ФИБА, доскорешен потпретседател на ФИБА и прв човек на Кошаркарската федерација на Мал.

Прочитајте и...  Олимписки и светски шампион суспендиран на осум години поради допинг

Прочитај повеќе

Нејмар по третпат ја тужи Барселона

Слободен печат

Дибиров за судбината на Вардар: Не можам да сфатам како го оставаат да исчезне!

Слободен печат

Месина: Доколку не тргне добро, ќе кашламе да го исплашиме Жалгирис!

Слободен печат

Мечот Вардар-Монпелје ќе се игра со ПРИСУСТВО на публика, но има препорака!

Слободен печат

Интервју со Марјан Колев: Без силна лига и стратегија, ќе имаме само таленти кои нема никогаш да прераснат во врвни играчи!

Фидан Коминовски

Нејмар повторно ја тужи Барселона

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кинеските одбојкарки во карантин ги започнаа подготовките за ОИ

Слободен печат

НАВИВАЧИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ ДОМА: Викендов спорт ќе има, ама без публика

Слободен печат

Марија Шарапова: Ледената кралица на спортот

Слободен печат

Лига на Европа: Рома и Севиља во битка за четвртфиналето

Слободен печат

ГОЛЕМ УСПЕХ: Каратистот Павлов во финалето на Премиер-лигата во Салцбург

Слободен печат

Организаторот нема дилеми, Олимписките игри ќе се одржат во Токио

Слободен печат