Халеви: Израел се приближува до точката „каде што можеме да кажеме дека ја растуривме бригадата Рафах“

Началникот на Генералштабот на Израел, Херци Халеви, вели дека Израел „се приближува до точката“ каде што може да се каже дека ја разби бригадата Рафах на Хамас.

„Таа е поразена не во смисла дека нема повеќе терористи, туку во смисла дека повеќе не може да функционира како борбена единица“, рече Халеви за време на проценката на ситуацијата во областа во јужниот дел на Појасот Газа.

Неговата оценка доаѓа еден ден откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека сегашната фаза на борбите против Хамас во Газа завршува, поставувајќи го теренот за Израел да испрати повеќе војници на својата северна граница за да се спротивстави на либанската милитантна група Хезболах.

Тој со овие коментари се закани дека дополнително ќе ги зголеми тензиите меѓу Израел и Хезболах во време кога се чини дека тие се поблиску до војна.

Нетанјаху, исто така, сигнализираше дека се уште не се гледа крајот на жестоката војна во Газа.

Израелскиот лидер во ТВ интервју рече дека иако армијата е блиску до завршување на тековната копнена офанзива во Рафах, тоа не би значело дека војната против Хамас е завршена.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот