ХАЛАНД КАКО БОЛТ: Норвежанецот претрча 60 метри за 6,64 секунди! (ВИДЕО)

Халанд стана првиот фудбалер во историјата на Лигата на шампионите што играше за два тима во една сезона во елитно натпреварување.

Напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд, демонстрираше неверојатни тркачки способности во првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите против ПСЖ.

Неговиот тим го победи францускиот шампион со резултат 2:1, а двата гола за „Милионерите“ беа дело на одличниот репрезентативец на Норвешка.

Hålands sprint from side to side against PSG from r/soccer


Според „Скај Спортс“, овој 19. годишен фудбалер истрчал 60 метри на теренот за 6,64 секунди.
Светскиот рекорд во оваа дисциплина е само 0,3 секунди подобар – 6,34, поставен од Американецот Крис Колман пред точно две години.

Халанд стана првиот фудбалер во историјата на Лигата на шампионите што играше за два тима во една сезона во елитно натпреварување.

Тој го помина првиот дел од сезоната во Салцбург за кој постигна осум гола, а со два против ПСЖ веќе има запишано 11 на осум натпревари во дресот на германскиот клуб.

Прочитајте и...  Одложен приемот на Коби Брајант во Куќата на славните

Реваншот меѓу ПСЖ и Борусија Дортмунд ќе се игра на 11 март на „Паркот на принцовите“ во Париз (Франција).

Прочитај повеќе

„Комити“: Дајте ни лиценца, играме на најубав стадион на Балканот!

Слободен печат

И не е така лошо да се биде резерва на Реал (ВИДЕО)

Слободен печат

Познат датумот за продолжување на Премиер лигата!

Слободен печат

Пандевци и фудбалерите на Борец се тестираа на коронавирус

Слободен печат

Повторно скандал во Италија, Јувентус и судијата Орсато ја скроија Серија А

Слободен печат

Партизан демантира дека тренерот Милошевиќ добил шамари од навивачите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Панчев: Црвена звезда можеше долго време да владее во фудбалска Европа

Слободен печат

Реал Мадрид и понатаму највреден фудбалски клуб на светот

Слободен печат

Криштопанс:  Самсоненко ни вети дека ќе ни исплати тоа што ни должи…

Слободен печат

Болоња ги смирува страстите: Михајловиќ не е позитивен на корона

Слободен печат

На германскиот спорт му се потребни милијарда евра за да преживее

Слободен печат

Одложен приемот на Коби Брајант во Куќата на славните

Слободен печат