Хакиран сајтот на Европска централна банка, украдени електронски пошти и имиња на претплатниците

Европската централна банка (ЕЦБ) затвори денеска една од своите веб страници откако беше хакирана и заразена со вирус.

ЕЦБ соопшти дека доверливите податоци не се загрозени, но можеби се украдени електронски пошти и имиња на претплатниците на билтенот на Банката „Интегриран речник за известување на банките“ (БИРД).

БИРД е еден од сајтовите кои ги користи централната банка за да им помогне на финансиските институции да ги исполнат стандардите за известување, утврдени од светските регулатори.

Прочитајте и...  Патниците што пристигнуваат во Сингапур ќе треба да носат уред за следење

Прочитај повеќе

Дваесет и шести ден од антивладините протести во Бугарија

Слободен печат

Струјата ги запали социјалните мрежи

Уништени канделабри во скопски Аеродром (ФОТО)

Слободен печат

Уште тројца млади на возраст од 19 и 22 години заболени од Ковид-19 во Кавадарци

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Д-р Ирина Сотирова Бухова: Старските домови и понатаму треба да се „мета“ на посебно внимание

Разговараше Мирослава Бурнс

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мал авион падна врз зграда во село во близина на грчкиот град Серес

Миа Агенција

ВО ЖИВО: Протест во Белград, демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент

Слободен печат

Заборавете на доларот, купувајте злато: Цената на скапоцениот метал ќе руши рекорди до крајот на годината

Слободен печат

Џафери ја напушта Инфективна, ќе ја води конститутивната седница

Слободен печат

МЗ: Вирусот најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од сите е клучно за нивна заштита

Слободен печат

Полн автобус од Охрид за Скопје: Сите патници се вознемирени и сакаме да се преземат мерки!

Слободен печат