Хакери открија податоци на 6,5 милиони Израелци

Апликацијата ја користи партијата Ликуд на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, а откриените податоци вклучуваат имиња, адреси, матични броеви, место на кое гласаат, а во некои случаи и телефонски броеви, пол и партиска припадност.

Поради повреда на безбедноста во апликацијата која ја користи израелската конзервативна партија, хакери открија лични податоци на речиси 6,5 милиони Израелци, изјави експертот за кибер безбедност Ноам Ротем.

Апликацијата ја користи партијата Ликуд на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, а откриените податоци вклучуваат имиња, адреси, матични броеви, место на кое гласаат, а во некои случаи и телефонски броеви, пол и партиска припадност.

Ликуд соопшти дека е спречен обид за оштетување на дигиталната платформа, која се користела за регрутирање приврзаници на партијата на денот на изборите.

Податоците стигнале до хакерите благодарејќи на неисправната безбедност на апликацијата, која Ликуд ја користел под името „Електор“, а дизајнирана е од израелската софтверска компанија Фидбек.

Прочитајте и...  Оваа земја ја спасија златните резерви: Девизните резерви во април на рекордно високо ниво

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат