Хакер открил и објавил листа со повеќе од 500.000 кориснички имиња и лозинки - Слободен печат

Хакер открил и објавил листа со повеќе од 500.000 кориснички имиња и лозинки

Засега непознат хакер на „Дарк Веб“ поставил листа од лозинки за преку 500.000 сервери, рутери и паметни уреди.

Листата објавена на популарниот форум за хакирање вклучува ИП адреси, кориснички имиња и лозинки.

Останува нејасно колку се веродостојни податоците, бидејќи сите листи датираат помеѓу октомври и ноември 2019 година.

Меѓутоа, експеритите предупредуваат дека, дури и ако ИП адресите и лозинките се променети, добро обучени хакери и понатаму можат да ги искористат слабостите на други уреди групирани на ист ИСП.

Прочитајте и...  Сириската армија собори дронови во близина на нафтена рафинерија

Прочитај повеќе

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар

дваесет − 12 =

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат